16 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Περιστέρι – Ρίτας Βίλνιους 83-80: Σούπερ Ράγκλαντ “υπόγραψε” την πρόκριση – θρίλερ

Στο Βίλνιους έστειλε το μήνυμα το Περιστέρι, σήμερα "σφράγισε" την πρόκριση πανηγυρίζοντας με τον κόσμο του μετά από ένα απρόσμενο θρίλερ. Από το +19 στο 31', βρέθηκε ένα πόντο πίσω στο 37'(!), αλλά... τέλος καλό όλα καλά. Με το 83-80 επί της Ρίτας έκανε το 2-0 στις νίκες είναι στους "16" του Basketball Champions League. Εκεί θα παίξει στον όμιλο Κ, με την πανίσχυρη Τενερίφη, τη Χάποελ Ιερουσαλήμ που έχει από σήμερα προπονητή τον Ηλία Καντζούρη, και τη νικήτρια του ζευγαριού Καρσίγιακα - Ρίο Μπρεογκάν (στις 21.30 αρχίζει το δεύτερο ματς, 1-0 προηγούνται οι Τούρκοι). Αλλη μια μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Τζο Ράγκλαντ που ήταν ο απόλυτος ηγέτης για το Περιστέρι.

Το Περιστέρι κυριάρχησε κατά κράτος σε όλους τους τομείς στο πρώτο ημίχρονο. Με τρομερή άμυνα, που υποχρέωσε τους Λιθουανούς να ψάχνουν το πρώτο τους καλάθι μέχρι το 6'50'' (13-1 μέχρι τότε το σκορ) και με "μαέστρο" τον Τζο Ράγκλαντ, πήρε από νωρίς και διατήρησε με άνεση διψήφιες διαφορές.

Το δεκάλεπτο έληξε με 17-11, το ημίχρονο με 43-40 και ενώ η διαφορά είχε φτάσει και στο +14, 39-25. Ο Ράγκλαντ είχε φτάσει ήδη τις 7 ασίστ, ο επιθετικός πλουραλισμός ήταν αξιοζήλευτος, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε και η ευστοχία στο μακρινό σουτ που είχε λείψει στο πρώτο.

Το Περιστέρι "άγγιξε" το +20 στο 21', 49-30, είδε τους Λιθουανούς να μειώνουν σε 57-49 στο 27' με σερί 11-0, αντέδρασε σωστά μετά το τάιμ άουτ και με δύο τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στο 67-53 του δεκαλέπτου.

Η Ρίτας είχε δείξει αρκετές φορές στη διάρκεια του ματς ότι θα έπαιζε τα ρέστα της όσο μπορούσε και σχεδόν... από το πουθενά, στο 33' πλησίασε στους 4 πόντους (!), 71-67, με τον Μάρκους Φόστερ να έχει... δαιμονιστεί πια και να ροκανίζει τη διαφορά απέναντι σε ένα Περιστέρι που είχε χάσει το καθαρό του μυαλό.

Στο 35' το επί μέρους σκορ περιόδου ήταν 6-19(!) και η Ρίτας πια στον πόντο, 73-72 και το ματς σε μια ανέλπιστη νέα αφετηρία. Στο 37' η Ρίτας πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο ματς, 75-76! Εκεί "μίλησε" ο Ράγκλαντ. Εβαλε ένα καλάθι και μετά έβγαλε μεγάλη πάσα στο αμαρκάριστο τρίποντο του Ντάνκγουμπιτς στην εκπνοή της επίθεσης, αυτό το έβαλε, το 80-76 στο 39' ήταν πια εγγύηση επιτυχίας.

ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟΣ: Ο Τζο Ράγκλαντ άργησε λίγο να βρει το ρυθμό του στη σεζόν, αλλά έκτοτε δείχνει την τεράστια αξία του. Αξεπέραστος και σήμερα ο αμερικανός γκαρντ, σκόραρε 17 πόντους, έδωσε και 10 ασίστ και ήταν τα σίγουρα χέρια στα δύσκολα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι Λιθουανοί δεν το παράτησαν ποτέ, άγγιξαν μια απίστευτη ανατροπή, αλλά "πλήρωσαν" τις 9 χαμένες βολές τους (17/26) που σε τέτοιας εξέλιξης ματς ήταν οδυνηρές.