16.3 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ρίτας Βίλνιους – Περιστέρι 92-110: Ραψωδία στη Λιθουανία (vids)

Το Περιστέρι της σεζόν 2023-24 "στήθηκε" πάνω σε δοκιμασμένες λύσεις. Τόσο με ξένους που είχαν παίξει στην Ελλάδα, όσο και με έναν που για χρόνια... μαγεύει στην Ευρώπη και μάλλον ανεξήγητα δεν είναι σε επίπεδο Ευρωλίγκας. Ο Τζο Ράγκλαντ χρειάστηκε το χρόνο του, αλλά όταν βρήκε τα πατήματά του άρχισε τα... δικά του. Σήμερα, πήρε από το χεράκι το Περιστέρι, το οδήγησε σε εμφάνιση... μνημείο μέσα στο Βίλνιους και σε θρίαμβο 110-92 επί της Ρίτας που φέρνει την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με δικό της πια το πλεονέκτημα έδρας και ευκαιρία την επόμενη Τετάρτη να πάρει στην έδρα του την πρόκριση για τους "16" του Basketball Champions League. Ο "μαγικός" τελικός απολογισμός του Ράγκλαντ ήταν 25 πόντοι και 15 ασίστ(!) με μόλις 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής!

Το Περιστέρι ήταν χάρμα οφθαλμών στο πρώτο ημίχρονο και κυριάρχησε κατά κράτος. Με εκπληκτικό του Τζο Ράγκλαντ σε οργάνωση και εκτέλεση, συμπαραστάτες Ντάνγκουμπιτς, Κασελάκη και Τόμπσον κάτω από τα καλάθια και κυρίως με αποτελεσματική άμυνα, ήταν αφεντικό και έκλεισε το πρώτο μισό με το σκορ στο 46-54. Ο αμερικανός γκαρντ έκλεισε το μαγικό ημίχρονο με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ!

Οι 46 πόντοι δεν ήταν λίγοι βέβαια, αλλά οι Λιθουανοί είχαν 8/14 τρίποντα και αυτά τα μακρινά σουτ τους κρατούσαν, αφού οι διάδρομοι για μέσα ήταν καλά κλεισμένοι. Υπήρχε και κάτι ακόμα πάντως που... κρατούσε τους Λιθουανούς. Οι 17-1 υπέρ τους βολές, με την... ευαισθησία των σφυριγμάτων να μην είναι ακριβώς ίδια...

Το Περιστέρι στο 8' είχε ξεφύγει με νταμπλ σκορ, 14-28, το δεκάλεπτο έληξε στο 22-28, το Περιστέρι εύκολα και γρήγορα ξαναπήγε στο +14, 26-40 και το 46-54 του ημιχρόνου έδινε με πιστότητα την εικόνα όσων είχαν εξελιχθεί στο παρκέ.

Το ρεσιτάλ του Περιστερίου συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Ο Τόμπσον ήταν ασταμάτητος, ο Λοβ έκανε όλες τις δουλειές στο παρκέ, η διαφορά πήγε στους 20 πόντους στο 27', 59-79, η περίοδος έληξε με 68-81.

ΑΚΛΟΝΗΤΟΣ: Ο Τρέβορ Τόμπσον χρειάστηκε προσπάθεια για να εδραιώσει τη θέση του στο Περιστέρι, άργησε να προσαρμοστεί και προκάλεσε... ματιές στην αγορά. Πρόλαβε όμως και αφού εδραιώθηκε στην ομάδα, είναι ακλόνητος και μέσα στις ρακέτες. Ο αμερικανός ψηλός ήταν σήμερα απολαυστικός και έκανε ό,τι ήθελε τους αντιπάλους του φεύγοντας από το παρκέ με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 τάπες. Καθόλου άσχημα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Από πού να το... πρωτοπιάσεις το σημερινό απολαυστικό Περιστέρι. Αν τα 7 λάθη σε 40 λεπτά είναι ένα σημαντικό επίτευγμα, οι 26 ασίστ είναι... για βραβείο, τα 17/25 τρίποντα είναι το κάτι άλλο και συνιστούν μια εξωπραγματική επίδοση!