22.1 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Προμηθέας 76-71: Ίδρωσε αλλά το πήρε (pic, vids)

Η νίκη που σημείωσε μεσοβδόμαδα επί της Φάλκο για το BCL ήταν πολύτιμη και στο επίπεδο της ψυχολογίας, όμως για το Περιστέρι είχε μεγαλύτερη αξία μία νίκη στο σημερινό παιχνίδι με τον Προμηθέα και την πέτυχε. Επικράτησε με 76-71 στο δραματικό ματς που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Basket League και κατάφερε να ανοίξει έτσι λογαριασμό στο φετινό Πρωτάθλημα, μετά το αρχικό 0-3.

Ήταν ένα ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μετά το υψηλό σκορ του πρώτου ημιχρόνου, έγινε πολύ σκληρό στο δεύτερο. Το Περιστέρι αποδείχτηκε πιο αποφασιστικό και έφτασε στο αποτέλεσμα που τόσο χρειαζόταν.

Ο Προμηθέας πήγε «καβάλα στο άλογο» στο Περιστέρι μετά το 4/4 στην Basket League και το BCL που συνδυάστηκε με εμφατικές νίκες και θελκτικό μπάσκετ, όμως το κίνητρο απ’ ότι φάνηκε ήταν ισχυρότερο για τους γηπεδούχους που έβαλαν τέλος στο αήττητο του. Με τους Αμερικανούς γκαρντ (Κάουαν, Χέιλ, Ρέινολντς) να μένουν μακριά από τα επίπεδα απόδοσης των προηγούμενων αγώνων τους έχοντας συνολικά 7/27 σουτ, ο Προμηθέας έχασε το ματς στις λεπτομέρειες.

Ο Παπαθεοδώρου άρχισε το παιχνίδι με τον Μπαζίνα στην πεντάδα και τον νεαρό γκαρντ να αναλαμβάνει να πιέσει τον Ράγκλαντ. Με επτά πόντους του Ετσενίκε, η ομάδα της Πάτρας προηγήθηκε με 7-6 στο 3’. Η πρώτη περίοδος κύλησε με τη διαδικασία «μία σου και μία μου». Έτσι στο 7’ υπήρχε ισοπαλία στους 14 πόντους, με τον Ετσενίκε να έχει εννιά πόντους και πέντε ριμπάουντ! Το Περιστέρι όμως επέστρεψε με ένα σερί 8-2 μετά από ένα τάιμ άουτ και προηγήθηκε με 22-16 για να κλείσει το δεκάλεπτο με το υπέρ του 25-17 και τον Ουίλιαμς «ζεστό» με 10 πόντους και 4/5 σουτ.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με διψήφιο προβάδισμα στα χέρια τους στην αρχή της δεύτερης περιόδου (27-17). Ο Προμηθέας αντιμετώπιζε δυσκολίες στην επίθεση του κάτι που αποτυπώθηκε στους επτά πόντους που είχε στα πρώτα έξι λεπτά της περιόδου, ωστόσο μετά το 34-24 στο 15’, επέστρεψε και πλησίασε στους τρεις (38-35). Οι δύο ομάδες μπήκαν ουσιαστικά από την ίδια αφετηρία στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο τέλος του πρώτου η διαφορά ήταν στους δύο (42-40). Ο Ετσενίκε συνέχισε να κυριαρχεί στις ρακέτες τελειώνοντας το ημίχρονο με 17 πόντους, 8/10 δίποντα και επτά ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν και το προβάδισμα (46-51), με τον Κόνιαρη να κάνει πολύ καλή δουλειά τόσο αμυντικά πάνω στον Ράγκλαντ, όσο και επιθετικά καθοδηγώντας την ομάδα του αλλά δίνοντας και σκορ. Οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, τα ποσοστά τους στην επίθεση έπεσα και τρία λεπτά πριν το τέλος της, η τρίτη περίοδος είχε επιμέρους σκορ 10-13 (52-53). Ένα τρίποντο του Χαντς στην εκπνοή της περιόδου έβαλε το Περιστέρι μπροστά (59-56).

Το Περιστέρι έκανε μία προσπάθεια να πατήσει πάνω στη ψυχολογία που του έδωσε το προβάδισμα της τρίτης περιόδου (63-56 στο 32’), εκμεταλλευόμενο το γεγονός ότι ο Ετσενίκε δεν ήταν πια παραγωγικός ενώ οι περιφερειακοί του Προμηθέα δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό. Οι γηπεδούχοι όμως κόλλησαν για τέσσερα σχεδόν, λεπτά και η αχαϊκή ομάδα προσπέρασε ξανά (65-66 στο 36’). Το παιχνίδι είχε αποκτήσει μια άγρια ομορφιά, παρότι η παραγωγικότητα των ομάδων ήταν πολύ χαμηλή. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο όλα ήταν ανοιχτά (71-71).

Στα 29’’ και με το σκορ στο 73-71, ο Χέιλ αστόχησε σε μακρινό τρίποντο για να ακολουθήσει χαμένη επίθεση για το Περιστέρι που διαμαρτυρήθηκε για φάουλ στον Κασελάκη από τον Κόφεϊ στα 9,3’’. Ο Ντάνγκουμπιτς έκανε το τέταρτο φάουλ του Περιστερίου και έτσι απέμειναν 6’’ για τον Προμηθέα που όμως δεν κατάφερε να βάλει σωστά την μπάλα στο γήπεδο, αφού χτύπησε στο πόδι του Χέιλ –μετά από απόφαση μέσω του instant replay- και βγήκε εκτός. Ένα γκολ-φάουλ του Μήτρου-Λονγκ στα 1,8’’ «κλείδωσε» τη νίκη για το Περιστέρι.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Έχοντας βγάλει εκτός παιχνιδιού την τριάδα των Αμερικανών περιφερειακών του Προμηθέα (Κάουαν, Χέιλ, Ρέινολντς), το βασικότερο πρόβλημα για το Περιστέρι ήταν σε όλο το πρώτο ημίχρονο η δράση του Ετσενίκε. Από τους 17 πόντους όμως του πρώτου, περιορίστηκε στους τέσσερις πόντους στο δεύτερο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η διαφορά των 13 ριμπάουντ σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, δεν μπορεί παρά να έπαιξε τον ρόλο της. Το Περιστέρι είχε 48 έναντι 35 του Προμηθέα, ενώ είναι αξιοσημείωτη η επίδοση των 20 επιθετικών ριμπάουντ με τα οποία τελείωσε το παιχνίδι, παρότι πήρε μόνο 17 πόντους από αυτά.

Photo Credits: Eurokinissi