27.5 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-ΠΑΟΚ 71-35: Τελείωσε πριν καν αρχίσει (pic, vids)

Η εκκίνηση του ήταν προβληματική με το αρχικό 0-3 αλλά η συνέχεια αποδεικνύεται πολύ διαφορετική και ασφαλώς πολύ καλύτερη για το Περιστέρι. Έδωσε συνέχεια στο εξαιρετικό σερί του στο Πρωτάθλημα (8-3 μετά την 3η αγωνιστική) αφού διέλυσε τον ΠΑΟΚ με 71-35, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πιστοποίησε το πολύ καλό αγωνιστικό της φεγγάρι και πατώντας πάνω στην ψυχολογία της πρόκρισης στους «16» του BCL έφτασε σε μία νίκη που της ανοίγει ακόμη περισσότερο τον δρόμο προς την τετράδα της κανονικής περιόδου (8-6). Το έκανε κυριαρχώντας από το πρώτο λεπτό και δείχνοντας ανώτερο του αντιπάλου της σε όλα τα επίπεδα του παιχνιδιού.

Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του, όσα ελαφρυντικά και αν έχει, παρουσίασε μία εικόνα που συνιστά στίγμα στην ιστορία του. Με ρόστερ ομάδας που μοιάζει υπό διάλυση, παραδόθηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στα ελαφρυντικά που όμως δεν μπορεί να επικαλεστεί κανείς για να εξηγήσει την εικόνα που εμφάνισε, η απουσία του Άλστον, οι ενοχλήσεις του ΜακΝις από νωρίς και η απώλεια του Μπελιάουσκας. Υποχρώθηκε λοιπόν σε μία ήττα που συνοδεύεται από σωρεία ιστορικών, αρνητικών ρεκόρ.

Με τον Ζερμέιν Λοβ να μπαίνει «ζεστός» στο παιχνίδι και οχτώ πόντους στα πρώτα 6,5 λεπτά, το Περιστέρι πήρε γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (17-6), αφού από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ έδειξε να αποσυντονίζεται από το πρώτο λεπτό, όταν και τραυματίστηκε –όχι σοβαρά όπως αποδείχτηκε- ο Τζαμάνι ΜακΝις. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαζαν συνεργασίες –δεν είχαν ούτε μία ασίστ στο δεκάλεπτο- έφταναν με δυσκολία στο καλάθι και σαν να μην έφτανε αυτό, αποχώρησε με ενοχλήσεις στον γλουτιαίο ο Μπελιάουσκας. Στο τέλος της πρώτης περιόδου το Περιστέρι είχε τον απόλυτο έλεγχο (22-11).

Οι γηπεδούχοι είχαν αυτοπεποίθηση και έδειχναν πιο φρέσκοι, μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με δύο τρίποντα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 (28-11). Ήταν φανερό παρά το πολύ πρώιμο στάδιο της αναμέτρησης ότι ο ΠΑΟΚ δεν είχε ούτε τις δυνάμεις, ούτε την ψυχολογία για να ακολουθήσει το Περιστέρι που στα μισά της δεύτερης περιόδου ήταν στο +20 (35-15). Το 46-24 αποτύπωνε με τον απόλυτο τρόπο τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στο τέλος του ημιχρόνου, δείχνοντας να δίνει στο δεύτερο σε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Αν υπήρχε η παραμικρή αμφιβολία για την έκβαση του αγώνα, έπαψε να υφίσταται στην εξέλιξη της τρίτης περιόδου αφού το Περιστέρι, όσο και αν προχωρούσε σε αλλαγές και σε ένα ευρύ rotation, δεν αντιμετώπιζε την παραμικρή δυσκολία απέναντι στον ΠΑΟΚ που είχε πια παραδοθεί. Έτσι στο 28’ η διαφορά ήταν στους 33 (57-24) αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν είχε σημειώσει ούτε πόντο. Έβαλε τέσσερις για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 57-28.

Η τέταρτη περίοδος δεν άλλαξε την εικόνα του αγώνα στο ελάχιστο. Ο Σπανούλης έδωσε αρκετά λεπτά συμμετοχής στον Ζούγρη, ενώ επέστρεψε μετά από την απουσία των τελευταίων εβδομάδων και ο Πουλιανίτης. Από την άλλη πλευρά, ο Τακιανός άφησε στον πάγκο τον Χάρισον και χρησιμοποίησε τον Σωτηρίου που έχει παίξει ελάχιστα στη σεζόν.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Το Περιστέρι διανύει μια περίοδο εξαιρετικής φόρμας. Έχει βρει την ισορροπία και τους αυτοματισμούς του. Έχει λύσεις κοντά και μακριά από το καλάθι και γενικά δείχνει έτοιμο να βάλει τον πήχη ψηλότερα, τόσο εντός όσο και εκτός των συνόρων.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δεν χρειάζεται κανείς τους αριθμούς για να εξηγήσει το πόσο μονόπλευρο ήταν το παιχνίδι στο Περιστέρι. Αρκεί να σημειωθεί το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ τελείωσε το παιχνίδι με τρεις ασίστ και 0/17 τρίποντα, για να περιοριστεί στους 35 πόντους που συνιστούν ισοφάριση της χαμηλότερης επίδοσης στην ιστορία της Basket League.

Photo Credits: Eurokinissi