21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ – Τόφας 63-95: Ήταν σε… άλλο γήπεδο (+pics, vids)

Ο ΠΑΟΚ δεν... κατέβηκε ποτέ στο γήπεδο και γνώρισε μια βαριά ήττα απ' την Τόφας με 63-95, στον 1ο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τη φάση των play-ins του Basketball Champions League. Κάπως έτσι, η τούρκικη ομάδα έκανε το 1-0 και «ψάχνει» άλλη μία νίκη στα επόμενα 2 παιχνίδια για την πρόκριση στους «16». Αντιθέτως, ο «Δικέφαλος του Βορρά» χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη στην Τουρκία (09/01, 19:00) για να ισοφαρίσει τη σειρά και να επανακτήσει το πλεονέκτημα της έδρας (η πρόκριση κρίνεται στις 2 νίκες).

Η Τόφας μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και εκμεταλλευόμενη τη soft άμυνα του ΠΑΟΚ πήρε πολύ γρήγορα προβάδισμα εφτά πόντων (7-0). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρέμεινε πολύ νευρικός στην επίθεση, με χαρακτηριστικό παράδειγμα το χαμένο alley-oop κάρφωμα του ΜακΝις στο 4’, ενώ στη συνέχεια η τούρκικη ομάδα έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια απόσταση (5-15), με τον Χόμσλι (8 πόντοι, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ) να είναι ο νούμερο ένα κίνδυνος για την άμυνα της ελληνικής ομάδας μέχρι εκείνο το σημείο. Το σύνολο του Φώτη Τακιανού δε μπορούσε να εξουδετερώσει τη γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας απ’ την Τόφας, με τους Τούρκους να διατηρούν σχετικά εύκολα τη διψήφια τιμή της διαφοράς μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου (12-27), έχοντας, μάλιστα, πολύ κακό ποσοστό στα δίποντα (5/13, 38%).

Η 2η περίοδος «κύλησε» όπως ακριβώς η 1η, με την Τόφας να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και να φτάνει στο +18 (12-30) με τρίποντο του Σάκιτς, το οποίο προήλθε μετά από 4 διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ των Τούρκων. Τρία λεπτά αργότερα, με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μάρκους Ντένμον η ομάδα του Ορχούν Ενέ ξέφυγε ακόμη περισσότερο, πάνω απ’ τους 20. Με τον ΠΑΟΚ να... απουσιάζει αγωνιστικά και να αδυνατεί να αντιδράσει, δείχνοντας ευάλωτος σε κάθε τι που δοκίμαζαν οι αντίπαλοι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 26-53 (είχε φτάσει και στους 30 η διαφορά!), ένα σκορ που αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, μιας και οι θεσσαλονικείς έκαναν το χειρότερό τους ημίχρονο φέτος με 10/31 σουτ και 12 μόλις ριμπάουντ, έναντι 25 των φιλοξενούμενων.

Η εικόνα δεν άλλαξε καθόλου στο 2ο ημίχρονο, αλλά, αντιθέτως, η διαφορά συνεχώς αυξανόταν και παγιώθηκε για πάρα πολλή ώρα πάνω απ’ τους 30 πόντους, φτάνοντας μέχρι και τους +40 στο 31’ (42-82). Πέραν της αγωνιστικής εικόνας του ΠΑΟΚ σε όλο το ματς, ήρθε να βαρύνει περισσότερο την ατμόσφαιρα πάνω απ’ το «Παλατάκι» ο τραυματισμός του Τζάστιν Άλστον, 8:53’ πριν το φινάλε, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος. Το μόνο που άλλαξε στο τελευταίο οκτάλεπτο ήταν η τιμή της διαφοράς, καθώς ο ΠΑΟΚ έδειξε κάποια αντίδραση, αλλά πλέον ήταν αργά. Αξίζει να σημειωθεί, πως στο τελευταίο δίλεπτο πήρε χρόνο συμμετοχής και ο 18χρονος Θεόδωρος Σκουλαριώτης, κάνοντας το ευρωπαϊκό του ντεμπούτο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Τόφας κυριάρχησε πλήρως στο παιχνίδι και αυτό φαίνεται και απ' τη στατιστική κατηγορία. Η τούρκικη ομάδα επικράτησε του ΠΑΟΚ στα σουτ εντός παιδειάς, αλλά αυτά που έκαναν τη μεγάλη διαφορά ήταν τα ριμπάουντ και οι ασίστ. Το σύνολο του Ορχούν Ενέ μάζεψε 47 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 14 επιθετικά, ενώ μοίρασε 22 ασίστ, τη στιγμή που ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε 24 ριμπάουντ (6 επιθετικά) και μόλις 11 ασίστ.