16.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – Ρίτας 81-78: Σπουδαίος ΠΑΟΚ πάει σε… τελικό (pic, vids)

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, ο ΠΑΟΚ έδειξε ικανός για όλα. Ακόμη και για να ανατρέψει διαφορά 10 πόντων στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Δικέφαλος έκανε ένα σπουδαίο δεύτερο δεκάλεπτο και παρότι έχασε τη διαφορά που έχτισε και βρέθηκε στο -10, κατάφερε να μείνει όρθιος και να κάνει τη δουλειά. Επιβλήθηκε της Ρίτας Βίλνιους με 81-78, ισοφάρισε τη σειρά στο 1-1. Το κατάφερε χάρη σε ένα τεράστιο τρίποντο του Τζέιλεν Ράιλι στα 7,3΄΄ πριν το τέλος.

Έτσι θα πάει στον «τελικό» της Λιθουανίας, την επόμενη Τρίτη (17/1, 19:30) για να παίξει τα ευρωπαϊκά ρέστα του. Έκλεισε δε με ιδανικό τρόπο το εξαιρετικό ελληνικό διήμερο στο BCL μετά την πρόκριση της ΑΕΚ και την ισοφάριση του Περιστερίου επί της Ντιζόν. Παράλληλα ο 2ος όμιλος του Top16 στον οποίο βρίσκονται ήδη Βόννη και Μανρέσα, εκτός του νικητή αυτού του ζευγαριού, περιμένει και εκείνον από το ζευγάρι Μπαχσεσεχίρ-Οστάνδη που θα λύσουν τις διαφορές τους επίσης την επόμενη εβδομάδα.

Ο ΠΑΟΚ είχε προβλήματα στο μαρκάρισμα του Μάρκους Φόστερ που σημείωσε και τους οχτώ πρώτους πόντους της Ρίτας (4-8 στο 3’) ενώ είδε τον Ρένφρο και τον Σαλούστρο να κάνουν γρήγορα από δύο φάουλ. Το πιο σημαντικό πρόβλημα του όμως ήταν ότι από νωρίς έχασε τέσσερα αμυντικά ριμπάουντ και όλα αυτά έβαλαν τους Λιθουανούς μπροστά στο πεντάλεπτο με εννιά (6-15) παίρνοντας ήδη πέντε πόντους από λάθη και πέντε από επιθετικά ριμπάουντ.     Η διαφορά πήγε στους 11 (9-20 στο 6’) αλλά ο Χαντς μπήκε στο παιχνίδι με δύο τρίποντα, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους έξι στο τέλος της περιόδου (17-23). Είναι χαρακτηριστικό ωστόσο, ότι η Ρίτας δεν είχε λάθος στα 10 πρώτα λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ με την ενέργεια που του έδωσε ο Σλαφτσάκης και την άμυνα που βελτιώθηκε σε σημαντικό βαθμίο, προσπάθησε να μπει στο κλίμα του αγώνα και να βγάλει τη Ρίτας από την κατάσταση της άνεσης στην οποία ήταν μέχρι εκείνο το σημείο. Έτσι ροκάνισε ακόμη περισσότερο τη διαφορά και κάνοντας επιμέρους σκορ 12-5, ο ΠΑΟΚ πήρε και το προβάδισμα (29-28 στο 15’). Το σερί συνεχίστηκε φτάνοντας στο 13-0 που έβαλε την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά με έξι (34-28) και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό με 12 (44-32) με τον Χαντς να έχει 4/4 τρίποντα και συνολικά 14 πόντους!

Ο Δικέφαλος πήγε στα αποδυτήρια με μία σημαντική παρακαταθήκη για το δεύτερο ημίχρονο, αφού η διαφορά έκλεισε στους 12 (46-34) έχοντας 8/15 τρίποντα! Υπήρξαν στιγμές που τα έβαζε από παντού και με κάθε τρόπο. Ακόμη και με ταμπλό, όπως με τον Γιανίκ Φράνκε. Κάπως έτσι το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 29-11.

Ο Φόστερ κατάφερε σχεδόν μόνος του να βάλει τη Ρίτας γρήγορα και πάλι στο παιχνίδι, παρότι ο ΠΑΟΚ βρήκε αρχικά, λύσεις με τρίποντα του Μαργαρίτη και του Σαλούστρου (54-44 στο 24’). Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού έβρισκε με κάθε τρόπο τον δρόμο προς το καλάθι του Δικεφάλο και η Ρίτας πλησίασε στον πόντο (57-56 στο 29’) αφού ο Δικέφαλος δεν είχε πια ρυθμό στο δεύτερο μισό του παρκέ. Έτσι στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε γκρεμίσει ότι είχε χτίσει στη δεύτερη (57-58 στο 30’ με το επιμέρους 11-24). Η ομάδα του Λυκογιάννη είχε σε αυτό το δεκάλεπτο 2/10 δίποντα και 2/7 τρίποντα.

Το λιθουανικό σερί έφτασε στο 12-0 για να προκύψει το +5 για τη Ρίτας (57-62 στο 32’). Ο Χαντς δεν έβρισκε χώρο για να εκτελέσει και ο ΠΑΟΚ έδειχνε να «κολλάει» στην επίθεση του, γεγονός που έδωσε αυτοπεποίθηση στους φιλοξενούμενους που ξέφυγαν με εννιά (58-67) με τον Βάραντι να εξελίσσεται σε άσο στο μανίκι τους με διαδοχικά καλάθια. Στα μισά της τελευταίας περιόδου η Ρίτας έδειχνε να έχει τον έλεγχο της κατάστασης (67-77) αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και με τον Χαντς να παίρνει και πάλι μπρος, ισοφάρισε 1,5 λεπτό πριν το τέλος (78-78).

Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχα σουτ και ο Ράιλι με μεγάλο τρίποντο στα 7,3’’ έκανε το 81-78, ο Φρίντρικσεν αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και ο ΠΑΟΚ πήρε μία σπουδαία όσο και δίκαιη νίκη!

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Τζέιλεν Χαντς τον κράτησε με 20 πόντους και καθοριστικά καλάθια, ο Τζέιλεν Ράιλι του χάρισε τη νίκη με το τρίποντο στα 7,3’’ αλλά το «κλειδί» στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν ο Γιώργος Καμπερίδης. Έβγαλε σπουδαίες άμυνες πάνω στον «καυτό» Φόστερ που είχε 31 πόντους ενώ έβαλε και ένα κρίσιμο τρίποντο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με το τρίποντο του Ράιλι στην τελευταία επίθεση του και τελικά από εκεί, από τα 6,75, έκανε την περισσότερη δουλειά στην επίθεση. Εκτέλεσε με 46,67% στα τρίποντα ενώ η Ρίτας είχε μόλις 26,92%.

Photo Credits: Eurokinissi