17.3 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Μαρούσι 79-85: Έκανε το μπαμ που έψαχνε (pic, vids)

Αυτό που του στέρησε ο Κουζμίνσκας σε «νεκρό» χρόνο με την ΑΕΚ, κατάφερε το Μαρούσι στην έδρα του έτερου Δικεφάλου, του ΠΑΟΚ. Να σημειώσει δηλαδή μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη που μπορεί να αλλάξει το βαθμολογικό επίπεδο και τις προοπτικές του στη σεζόν. Το Μαρούσι εκμεταλλευόμενο την κακή αγωνιστική συγκυρία του αντιπάλου του, τον νίκησε μέσα στο «παλατάκι» με 85-79, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της Basket League για το 2024. Παράλληλα πήρε και το πλεονέκτημα σε μια πιθανή ισοβαθμία με τον αντίπαλο του, αφού ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει με πέντε στο ματς του πρώτου γύρου.

Ήταν ένα ματς που με εξαίρεση ένα διψήφιο προβάδισμα του ΠΑΟΚ στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ήταν «κλειστό» και μοιραία κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το Μαρούσι έβγαλε ενέργεια στην τελευταία περίοδο, διάστημα στο οποίο ο Δικέφαλος έμοιαζε να αδειάζει, έχοντας και πολύ περιορισμένες λύσεις. Οι φιλοξενούμενοι μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο είχαν προβάδισμα οχτώ πόντων και το οποίο υπερασπίστηκαν για να φτάσουν στην πολύτιμη νίκη.

Το Μαρούσι πιστοποίησε ότι εκτός έδρας πάει ίσως καλύτερα και από τα παιχνίδια του στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Με την τρίτη νίκη του μακριά από αυτό, ανέβηκε στις πέντε (5-8) και πλησίασε στη μία τον αντίπαλο του. Για την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη ακολουθεί (13/1, 18:00) ένα ακόμη μεγάλο παιχνίδι, αυτή τη φορά εντός έδρας, απέναντι στον Προμηθέα.

Για τον ΠΑΟΚ το σημερινό αποτέλεσμα ήρθε να κάνει ακόμη πιο βαριά την ατμόσφαιρα, μετά από όσα προηγήθηκαν και είχαν ως αποκορύφωμα τη συντριβή από την Τόφας και την «καρατόμηση» του Κένταλ Σμιθ. Υποχρεώθηκε στην τρίτη εντός έδρας ήττα του σε επτά παιχνίδια Πρωταθλήματος, υποχώρησε σε αρνητικό συντελεστή αποτελεσμάτων (6-7) και σε κάθε περίπτωση θα πάει μέσα από δύσκολη κατάσταση να παίξει τα ευρωπαϊκά ρέστα του με την Τόφας την Τρίτη (9/1, 19:00). Επόμενη υποχρέωση του στο Πρωτάθλημα, το εκτός έδρας ματς με το Περιστέρι (13/1, 17:15).

Ο ΠΑΟΚ άρχισε το ματς με σαφή στόχευση να πιέσει τον Μπρίσκοου και τον Σχίζα να αναλαμβάνει αυτόν τον ρόλο. Τα πρώτα λεπτά κύλησαν χωρίς καλό ρυθμό και χαμηλό σκορ (7-4 στο 3’ και 9-11 στο 5’). Η νευρικότητα των γηπεδούχων αποτυπώθηκε στις 1/5 βολές του Μαργαρίτη στο πρώτο κιόλας πεντάλεπτο. Βάζοντας ένταση όμως στην άμυνα τους, βρέθηκαν μπροστά με επτά στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-14).

Το Μαρούσι συνέχισε να μην βρίσκει σκορ –συμπλήρωσε σχεδόν έξι  λεπτά χωρίς πόντο, από το 7’ στο 13’- αν και βρήκε ανοιχτά σουτ αλλά και λέι απ, ενώ συναγωνιζόταν πια τον αντίπαλο του και στις χαμένες βολές. Ο ΠΑΟΚ με τη second unit του μάλιστα (Τσιακμά, Αρσενόπουλο, Μπελιάουσκας, Γκίλμορ, Τσαϊρέλη) άνοιξε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-14 στο 12’). To «καμπανάκι» ήχησε εγκαίρως για το Μαρούσι που επέστρεψε από το τάιμ άουτ του Λιμνιάτη με ένα σερί 8-2 (27-22), αφού βρήκε την άμυνα του ΠΑΟΚ ανοργάνωτη. Οι γηπεδούχοι έκαναν μία προσπάθεια για να ξεφύγουν ξανά αλλά το Μαρούσι έγινε ακόμη πιο απειλητικό, «χτυπώντας» στον Φρίντρικσον και ισοφαρίζοντας στους 30 πόντους (16’), αφού Γούνταρντ και Μπρίσκοου ανέβασαν ρυθμούς. Με τρεις συνεχόμενες συνεργασίες Χάρισον, ΜακΝις ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +4 στο τέλος του ημιχρόνου (42-38).

Ο Δικέφαλος βρέθηκε στο +8 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (50-42) αλλά το Μαρούσι βρήκε και πάλι ευκαιρίες στον αιφνιδιασμό για να προσπεράσει μετά από ώρα, χάρη σε ένα σερί 10-0 (50-52 στο 25’). Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα με επτά συνεχόμενους πόντους του Φρίντρικσον (57-56 στο 28’) και στο τέλος της τρίτης περιόδου όλα ήταν ανοιχτά (60-59).

Με ένα μικρό σερί ο ΠΑΟΚ πήγε στο +6 (65-59) αλλά και αυτό το προβάδισμα εξανεμίστηκε γρήγορα με το Μαρούσι να προσπερνά με ένα νέο σερί 13-2 (67-72 στο 35’). Οι γηπεδούχοι έδειχναν να βγάζουν κόπωση αφού και το rotation είχε περιοριστεί. Για τρία λεπτά σκόραραν μόνο με βολές και οι φιλοξενούμενοι που έμοιαζαν πιο φρέσκοι, συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα που έφτασε στους οχτώ στα 4:20 από το τέλος (69-77) αλλά σε εκείνο το σημείο αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Μπρίσκοου. Ο ΠΑΟΚ σκοράροντας μόνο με βολές μείωσε στους έξι (73-79) αλλά όχι περισσότερο, προκειμένου να διεκδικήσει τη νίκη που έμεινε στα χέρια του Αμαρουσίου.

Στα 33’’ η διαφορά έπεσε στους τέσσερις (79-83) αλλά δεν μπορούσε να ανατρέψει τη μοίρα του.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Αν ρίξει κανείς μια ματιά στη στατιστική του Αλέξανδρου Νικολαΐδη, θα υποθέσει ότι δεν είχε μεγάλη συμβολή στη νίκη του Αμαρουσίου. Το αντίθετο όμως, ο Θεσσαλονικιός γκαρντ έκανε όλα εκείνα που απαιτεί ο ρόλος του, ειδικά στην τελευταία περίοδο. Πίεσε ασφυχτικά τον Φρίντρικσον αν και έπαιζε με τέσσερα φάουλ, ανανέωσε μια τελειωμένη επίθεση και έσωσε μια ακόμη χαμένη κατοχή μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Μετά το υπέρ του 65-59 (8:44 από το τέλος), ο ΠΑΟΚ σημείωσε ένα μόνο καλάθι εντός πεδιάς και 12 πόντους με βολές.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Για ένα παιχνίδι που ήταν κλειστό σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του, η διαφορά στα σουτ εντός πεδιάς (43% - 55%) και κυρίως οι πόντοι από αιφνιδιασμούς (4 – 25) ήταν σαρωτικά υπέρ των νικητών.

Photo Credits: Eurokinissi