22.2 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – Απόλλωνας Π. 97-60: “Οδοστρωτήρας”! (vids)

Ο ΠΑΟΚ είχε λόγους να είναι... στην τσίτα στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πάτρας και το έκανε φτάνοντας με άνεση και πολύ εμφάνιση στη νίκη με 97-60. Ηθελε να "πατήσει" καλά μετά τη βαριά ήττα στο Βίλνιους, ήθελε να δοκιμάσει πράγματα αλλά και να μην εξαντλήσει παίκτες εν όψει του δεύτερου αγώνα με τους Λιθουανούς, εντός έδρας την Τετάρτη (11/1), ήθελε φυσικά και τη νίκη για το 7-4 που τον κρατάει στην τετράδα στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε ορεξάτος στο ματς και δεν έχασε ποτέ την όρεξή του. Με τον Ράιλι να σκοράρει κατά βούληση, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 23-10 και στο ημίχρονο ήταν 50-27, είχαν παίξει και οι 12 παίκτες και είχαν σκοράρει οι 11. Το παιχνίδι φυσικά είχε κριθεί, αφού και ο Απόλλωνας έδειχνε να έχει το νου του στον δεύτερο γύρο, με το 3-8 του πρώτου να είναι ένας θετικός απολογισμός για τη μάχη της παραμονής.

Στο 27' η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους, 68-37, έμεινε σε τέτοια επίπεδα και στη λήξη της περιόδου, 73-40, με τον ΠΑΟΚ πάντως επ ουδενί να επαναπεύεται, παρά να κρατάει πατημένο το γκάζι, ξεπερνώντας και τους 40 πόντους, 87-46 στο 35'.