21.4 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Απόλλων Πατρών 78-68: Ένα σερί ήταν αρκετό (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός με ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο νίκησε εύκολα τον Απόλλωνα Πατρών με 78-68, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «πράσινοι» στο ντεμπούτο του Πέιτον Σίβα και στην επιστροφή του Στέφαν Γιόβιτς, πανηγύρισαν στην 21η νίκη τους σε 23 αγώνες, χωρίς να έχουν στη διάθεσή τους τον τραυματία Νεμάνια Νέντοβιτς και τον ασθενή Ιωάννη Παπαπέτρου. Θα τερματίσουν στη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου. Από την άλλη οι Πατρινοί έφτασαν στους 29 βαθμούς κι εξασφάλισαν την παραμονή τους μετά την ήττα του Ηρακλή από τον Προμηθέα Πάτρας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο άμυνες δεν ήταν ιδιαίτερα «σφιχτές» και το σκορ ανέβηκε αρκετά ψηλά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 10' με 27-22, έχοντας ξεφύγει νωρίτερα και με διψήφια διαφορά πόντων.

Δεν άλλαξαν πολλά στη δεύτερη περίοδο. Οι «πράσινοι» ήθελαν να ξεφύγουν αλλά οι Πατρινοί δεν τους άφηναν και όσες φορές δοκίμασε το «τριφύλλι» να αποσπαστεί με διαφορά ασφαλείς, οι «μελανόλευκοι» είχαν πάντοτε τις απαιτούμενες απαντήσεις. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 44-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι κι αυτό έκαναν. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Δίπλαρου μείωσαν σε 46-42 στο 22', όμως αυτό το σουτ «ξύπνησε» τον Παναθηναϊκό και με σερί 24-0 ξέφυγε 70-42. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 70-44 και πλέον το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης έμοιαζε με τυπική διαδικασία.

Οι δύο προπονητές εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση και δοκίμασαν πρόσωπα και σχήματα, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικητές τους «πράσινους» με 78-68.

Ο ΦΟΡΜΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ Ο... ΝΕΟΣ: Ο Ντάριλ Μέικον διανύει περίοδο φόρμας και μετά τον αγώνα με τον Προμηθέα Πάτρας στον οποίο ήταν εντυπωσιακός, πραγματοποίησε ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση, σημειώνοντας 18 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο. Το ντεμπούτο του πραγματοποίησε ο Πέιτον Σίβα ο οποίος φάνηκε να θέλει χρόνο προσαρμογής, ενώ επέστρεψε μετά από δυόμιση μήνες ο Στέφαν Γιόβιτς. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο πρώην «πράσινος» Νίκος Δίπλαρος ο οποίος αποτέλεσε την πιο αξιόπιστη λύση επιθετικά, μαζί με τον Νίκο Τσιακμά ο οποίος έκανε σπουδαία εμφάνιση και σταμάτησε στους 16 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ευστοχία στα τρίποντα αλλά και η αναλογία ασίστ/λαθών έπαιξε σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν απόλυτα στους δύο συγκεκριμένους τομείς και να φτάνουν σε μία άνετη νίκη.