23.2 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Προμηθέας – Ηρακλής 78-69 : «Ξύπνησε» και τον… γκρέμισε (vid)

Εξι ήττες ήταν ήδη υπερβολικές για τον Προμηθέα, ο οποίος... τράβηξε γραμμή, επέστρεψε σε καλές εμφανίσεις και επιτυχημένα αποτελέσματα και έσπρωξε στην άκρη του γκρεμού τον Ηρακλή. Το 78-69 για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, που είδε να επιστρέφουν στη δράση Αγραβάνης, Χαντ και Γκίκας αν και αυτόν δεν τον έβαλε όπως και τον Γκάντι που αποτελεί ουσιαστικά παρελθόν, την έφερε στο 12-11 κράτησε πέριξ της τετράδας αν και με μικρές πιθανότητες και έκανε τον Ηρακλή να αναζητά θαύμα για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Ακόμα δηλαδή κι αν πάρει πίσω τους τρεις βαθμούς από το ΑΣΕΑΔ, να νικήσει τον Παναθηναϊκό εντός την τελευταία αγωνιστική... Και να μην κάνει άλλη νίκη ο Ιωνικός, εντός με Ολυμπιακό και εκτός με Λάρισα.

O Ηρακλής μπήκε... με το μαχαίρι στα δόντια στο παρκέ και κρατούσε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ για 16 λεπτά. Το πρόβλημά του ήταν ότι πέραν των τρίποντων του Παπαδάκη και των προσπαθειών του Γκάρετ δεν είχε πληθώρα λύσεων, αντίθετα με τον Προμηθέα που αφού πάτησε καλά στην άμυνά του, έστω κι αν άργησε, άρχισε να παίρνει πράγματα από πολλούς. Με τον Φράνκαμπ επιθετικό πρωταγωνιστή, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και με σερί 10-0 από το 16', έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 43-34

Το δεύτερο ημίχρονο ανέδειξε τις πολλές και μεγάλες διαφορές των δύο ομάδων. Ο Προμηθέας έβλεπε όλο και περισσότερους παίκτες να βρίσκουν ρυθμό, ο Ηρακλής να κουράζονται οι λίγοι δικοί του, οι ζώνες που επιστράτευσε ο Μέξας ελάχιστα προβλημάτιζαν τους γηπεδούχους. Το 64-52 στο 30' έγινε 72-54 στο 32' και όλα έδειχναν να έχουν κριθεί.

Ο Ηρακλής δεν το παράτησε, με ένα σερί 12-0 μείωσε στο 39' σε 76-69, αλλά ήταν μεγάλη η διαφορά και λίγος ο χρόνος για να την καλύψει.

ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΙΒΑΝΩΦΕΙΟ: Ηταν εντυπωσιακή η παρουσία των οπαδών του Ηρακλή στην Πάτρα. Μαζική και με παλμό, έκαναν το γήπεδο... Ιβανώφειο, αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν το μοιραίο για την ομάδα τους.