20 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Λαύριο 98-61: «Ξέσπασε» και… προχωρά (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μετά την «παγωμάρα» που υπέστη στο ματς με τη Μονακό, «ξέσπασε» πάνω στο Λαύριο που δεν μπόρεσε να τον ανταγωνιστεί με 98-61 και έμεινε μόνος πρώτος στην Basket League, μετρώντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, προχωρώντας... ξεκούραστα στην επόμενη υποχρέωση για την Ευρωλίγκα με τη Βαλένθια.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να παίξουν ανοικτά και να σκοράρουν, κάτι που αποτυπώθηκε στο 12-12 στα πρώτα 6.5 λεπτά με τρίποντα εκατέρωθεν. Οι νεαροί του Λαυρίου προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στους νταμπλούχους Ελλάδας και έδειξαν θάρρος, ωστόσο κίνητρο είχαν και ο Κάναν με τον Μπλακ, με τη συνεργασία τους να προσφέρει ένα +6 στους «ερυθρόλευκους» στο δεκάλεπτο (25-19).

Το «σκιάχτρο» του Φαλ ήταν αρκετό, ώστε να «ωθήσει» τον Ολυμπιακό σε ένα συνολικό σερί 14-0, με το οποίο προηγήθηκε με άνεση με διαφορά 15 πόντων πριν καν ολοκληρωθούν δυόμιση λεπτά στη δεύτερη περίοδο (34-19). Το υπόλοιπο του ημιχρόνου εξελίχθηκε σε ένα... σόου του Λούντζη, που με 5/5 τρίποντα ανέβασε ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ, που έκλεισε στο +24 για τους γηπεδούχους, σε ένα διάστημα όπου ο Μπαρτζώκας ήδη άρχισε να κάνει διαχείριση στους παίκτες του, ρίχνοντας από νωρίς μέχρι και τον Πάπας στο παρκέ (53-29).

lountzis

Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά ήδη κριθεί ως προς τον νικητή και οι δύο προπονητές άρχισαν να κάνουν rotation, με τον Σερέλη βέβαια να χρησιμοποιεί παραπάνω τους βασικούς του παίκτες, ώστε να μη μεγαλώσει η «ψαλίδα» σε δυσθεώρητα επίπεδα. Μόνο μια στιγμή έντασης υπήρξε, όταν ο Βεζένκοφ διαμαρτυρήθηκε για ένα επιθετικό φάουλ εναντίον του, σε μια φάση που πήρε προσωπικά και η διαφορά, με τη συμβολή και του Πάπας έφτασε στο +29 (68-39 στο 28'), προτού το Λαύριο βρει κάποιες λύσεις από τους ξένους του και τον Βουλγαρόπουλο, για να την επιστρέφει στους 24 (73-49).

Το σκηνικό αυτό συνεχίστηκε και στο τέλος, με τους παίκτες προερχόμενους από τον «ερυθρόλευκο» πάγκο να βγάζουν όρεξη και την τελευταία περίοδο να περνά με τον Κολοβέρο ακόμη σε όλη της τη διάρκεια, ανεβάζοντας και πάνω από το +30 την απόσταση από το Λαύριο. Αυτή, μάλιστα, έφτασε και στη μέγιστη τιμή της στο +37, κλείνοντας άλλη μια επιβλητική εμφάνιση του Ολυμπιακού (98-61).

Δεκάλεπτα: 25-19, 53-29, 73-49, 98-61

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ: Στο ματς αυτό δόθηκε η ευκαιρία για αρκετούς παίκτες, που βρίσκονται πιο πίσω στο rotation, να αποκτήσουν ρυθμό και να δείξουν πως είναι υπολογίσιμοι. Ο Μιχάλης Λούντζης (21 π., 6/8 τρ., 5 ρ., 4 ασ., 3 κλ.) και ο Ταρίκ Μπλακ (21 π., 6 ρ.) «φώναξαν» πρώτοι παρόντες, με τον χρόνο να μοιράζεται από τα ούτε δέκα λεπτά πολλών βασικών παικτών έναντι των 26.5 του Τζορτζ Πάπας.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ματς με 12 παραπάνω κατοχές για τον Ολυμπιακό (9-3 επιθετικά ριμπάουντ και 11-17 λάθη) και καλύτερα σουτ εντός παιδιάς (36/62 και 58% έναντι 20/51 και 39%), ήταν λογική αυτή η διαφορά σε απλά νούμερα.