17.9 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Μονακό 76-81: Πρίγκιπες στον Πειραιά και… αήττητο τέλος (vids+pics)

Η Μονακό εξέθεσε κάθε αδυναμία του Ολυμπιακού στον αγώνα του ΣΕΦ, επικράτησε δικαίως με 81-76 έχοντας μια άμυνα που «κλείδωσε» τους νταμπλούχους Ελλάδας και αρκετούς πρωταγωνιστές στην επίθεσή της, με αποτέλεσμα να βάλει τέλος στο αήττητό τους ύστερα από εννέα επίσημα παιχνίδια και τέσσερα, συγκεκριμένα, στην Ευρωλίγκα.

Ο Τζέιμς αποτέλεσε νωρίς ένα πρόβλημα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μπορεί στην αρχή να αντιπαρέταξε τον Ουόκαπ, αλλά είδε τους ψηλούς των Μονεγάσκων να κερδίζουν τη «μάχη» των ριμπάουντ, παίρνοντας έτσι ένα μικρό προβάδισμα (11-15 στο 7'). Ο Βεζένκοφ επιχείρησε να συμμαζέψει την κατάσταση στις δύο πλευρές του παρκέ, κυρίως όντας ο μόνος μη άτολμος επιθετικά, αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά με βραχεία κεφαλή στο δεκάλεπτο (16-17).

Οι δύο πλευρές, μάλιστα, εναλλάσσονταν διαρκώς στο προβάδισμα, φτάνοντας τις 15 φορές έως το ημίχρονο, με τη Μονακό αρχικά να παίρνει δεύτερες επιθέσεις και να βλέπει τον Οκόμπο να ταλαιπωρεί την «ερυθρόλευκη» άμυνα (23-27 στο 14'), αλλά ο ενθουσιασμός Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ διαφοροποίησε τα δεδομένα, με ένα «ξέσπασμα» του Αμερικανού, μάλιστα, στο τέλος του ημιχρόνου να διατηρεί τους παίκτες του Μπαρτζώκα μπροστά με τέσσερις πόντους στο ημίχρονο (37-33).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας την υπέρ του διαφορά στο +8 πολύ νωρίς (41-33) και ο Κάναν, μάλιστα, έμοιαζε να βρίσκει ρυθμό, ωστόσο πέραν εκείνου και του Ουόκαπ, η Μονακό δεν του άφησε λύσεις και, όταν και οι δύο σίγησαν, το κρεσέντο του Λόιντ και τα τελειώματα του Μοτεγιούνας χαμηλά την έφεραν μπροστά στο σκορ, αρχικά με ένα σερί 0-10 και έπειτα επικρατώντας στην νέα εναλλαγή μεταξύ των «μονομάχων» στο προβάδισμα, με τον Οκόμπο μάλιστα να σημειώνει τρίποντο για το 51-56 της περιόδου.

Ο Οκόμπο συνέχισε παρομοίως στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και είχε τη συνδρομή του Τζέιμς, που ήρθε να δώσει μάλιστα διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του, φέρνοντάς τη στο +12 (56-68 στο 33'). Οι γηπεδούχοι, εκεί, επιχείρησαν να ξεκινήσουν την αντεπίθεσή τους, με τον Σλούκα και τον Λαρεντζάκη να δίνουν το σύνθημα και τον ΜακΚίσικ να εκτελεί από μακριά για ένα επιμέρους 10-4, που μείωσε στο -6 στα μέσα της περιόδου (66-72). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δε βρήκαν κανένα σημείο αναφοράς και χρειάστηκε ένα τεράστιο σουτ του Οκόμπο από μακριά, για να σημειώσει το 68-80 στα 81" για τη λήξη και να βάλει εκεί, ουσιαστικά, «ταφόπλακα» στο αήττητο, αν και στα τελευταία δευτερόλεπτα η διαφορά μειώθηκε, καθώς ορθώς ο Ολυμπιακός θεώρησε πως ίσως στο μέλλον του χρειαστεί (76-81).

Δεκάλεπτα: 16-17, 37-33, 51-56, 76-81

ΔΙΔΥΜΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΩΝ ΚΑΙ... ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΕΡΓΟ: Η Μονακό είχε αρκετούς παίκτες σε εξαιρετική μέρα, αλλά τρεις εξ αυτών ήταν οι πιο καθοριστικοί. Ο Έλι Οκόμπο (23 π., 4/5 δ., 3/5 τρ., 6/7 β., 3 ρ., 4 σ., 1 λ.) και ο Μάικ Τζέιμς (20 π., 4/6 δ., 2/7 τρ., 6/6 β., 6 ρ., 5 ασ., 3 κλ., 3 λ.) ήταν εκπληκτικοί και με γεμάτη στατιστική, ωστόσο οφείλουμε να αναφέρουμε και τον Τζόρνταν Λόιντ, που με τη δική του συμβολή στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα, τελειώνοντας με 10 πόντους, τρία ριμπάουντ, πέντε ασίστ και δύο λάθη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μονακό εκτέλεσε καλύτερα από μακριά με 10/24 τρίποντα έναντι 9/27 του αντιπάλου της, με τα ριμπάουντ της επίσης να προκαλούν πρόβλημα με 34 έναντι 28 του Ολυμπιακού και, επίσης, 10 επιθετικά έναντι οκτώ. Η διαφορά δεν είναι μεγάλη, αν σκεφτεί κανείς πως εξισορροπούνται οι κατοχές με τα δύο λιγότερα λάθη των «ερυθρολεύκων» (12-14), ωστόσο είναι η πρώτη φορά, που δεν είχαν σαφή υπεροχή στους αιθέρες και αυτό αποτυπώθηκε.