17.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

O Ζούρος οδήγησε τη Γεωργία σε νίκη επί της Σερβίας (pics, vids)

Ήταν ένα από τα πλέον δύσκολα παιχνίδια στο πρόγραμμα της Γεωργίας, αλλά κατάφερε να βγει αλώβητη. Ο Ηλίας Ζούρος και ο συνεργάτης του Γιώργος Λιμνιάτης, την οδήγησαν σε εκτός έδρας νίκη επί της Σερβίας.

Οι Σέρβοι για τρία δεκάλεπτο ήταν καλύτεροι και έδειχνανα να έχουν τον πρώτο λόγο, με τους Γεωργιανούς όπως να παραμένουν κοντά στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 67-65 και δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Σερμαντίνι έγραψε το 88-89. Ο Ραντούλιτσα απάντησε για το 90-89, ο ΜακΦάντεν έγραψε το 90-92, ο Ζάγκορατς αστόχησε για να επιστρέψει ο ΜακΦάντεν για το τελικό 90-94 με 2/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Οι δύο παίκτες της Εθνικής Γεωργίας ήταν και οι πρωταγωνιστές της ομάδας τους: Ο Μακ Φάντεν σημείωσε 33 πόντους και μοίρασε επτά ασίστ, ενώ ο Σερμαντίνι άφησε το παιχνίδι με double double με 23 πόντους και έντεκα ριμπάουντ. Αβράμοβιτς με 27 πόντους, Γιάραμαζ με 22 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Σέρβους.

Η δεύτερη έκπληξη ήρθε από την Πολωνία, η οποία εκτός έδρας επικράτησε της Ισπανίας 80-69! Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Έι Τζέι Σλότερ με 26 πόντους (4/7) τρίποντα με τους Τσελ (17), Σοκολόφσκι (13) να ακολουθούν επιθετικά. Ο Ντάνι Ντίεθ με 16 πόντους και έξι ριμπάουντ ήτανο πρώτος σκόρερ των Ισπανών, ο Σεμπαστιάν Σάιθ με 15 και 12 αντίστοιχα ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων. Ο συμπαίκτης του Ντίεθ στην Ιμπεροστάρ Τενερίφη, Σαντιάγο Γιούστα, τραυματίστηκε στο γόνατο και εγκατέλειψε τον αγώνα περίπου οχτώ λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Η Ρωσία προχώρησε με νίκη με το 77-67 επί των Σκοπίων με τον Βιτάλι Φριντζόν να μετρά 23 πόντους, επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ και τον Ντμίτρι Κουλάγκιν 15 πόντους, πέντε ριμπάουντ και επτά ασίστ. Ουίτινγκντον και Μαγκντέφσκι σημείωσαν από 14 πόντους για τους ηττημένους.

Στον αγώνα Ελβετία-Φινλανδία οι γηπεδούχοι έδειχναν ικανοί να πάρουν τη νίκη. Αυτό μέχρι να μιλήσει ο Σάσου Σάλιν! Ο Φινλανδός της Ιμπεροστάρ Τενερίφης "καθάρισε" μόνος του το παιχνίδι στο φινάλε με συνεχόμενους πόντους και 2/2 ελεύθερες βολές στο τέλος για το... κερασάκι στην τούρτα και το τελικό 64-69. Άφησε στο παιχνίδι με 25 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Τζόρνταν Μόργκαν και Έντο Μούριτς σημείωσαν από 19 πόντους, ο Κλέμεν Πρέπελιτς πρόσθεσε 17, επτά ριμπάουντ και πέντε ασίστ και οδήγησαν τη Σλοβενία στο 85-78 επί της Αυστρίας. Βουγιόσεβιτς και Οκουνσίπε είχαν 18 και 17 πόντουες αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους.

Θρίλερ ως το φινάλε με τον Ρόσκο Άλεν να δίνει τη λύση του... μυστηρίου διαδραματίστηκε στη Ζαπορίζια. Με το σκορ στο 60-60 και 5'' για τη λήξη ο Άλεν πήρε την προσπάθεια, ευστόχησε και έδωσε στην Ουγγαρία την εκτός έδρας νίκη με το 62-60 επί της Ουκρανίας. Οι Ούγγροι βρίσκονται πλέον στο 2-0 στον όμιλό τους.

Η Εσθονία απείλησε, αλλά η Ιταλία αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην εκτός έδρας νίκη με 87-81. Μικέλε Βιτάλι και Τζιαμπάολο Ρίτσι με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ της "σκουάντρα ατζούρα" με τον Μάρκο Σπίσου να προσθέτει εννέα πόντους και οχτώ ασίστ. Κίτσινγκ, Βένε και Κουλαμάε με 22, 21 και 17 αντίστοιχα ήταν αυτοί που ηγήθηκαν επιθετικά για την Εθνική Εσθονίας.