15.8 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Λαύριο – ΠΑΟΚ 89-85: Σούπερ σταρ ήταν ο Μουράτος (pics+vids)

Το Λαύριο θριάμβευσε απέναντι στον ΠΑΟΚ με 89-85, σε παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης της Basket League.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 33 βαθμούς και συγκατοικούν με τους ηττημένους στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα, υπερτερώντας πλέον όμως στην ισοβαθμία, καθώς έχουν πανηγυρίσει δύο νίκες έναντι μίας των φιλοξενούμενων.

Οι Θεσσαλονικείς πήγαν με προσδοκίες στον αγώνα μετά την προσθήκη του Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ όμως ο 23χρονος Αμερικανός είναι φανερό ότι ακόμα χρειάζεται χρόνο.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ήταν φανερό ότι όλα τα βλέμματα στο ξεκίνημα ήταν πάνω στον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ ο οποίος ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα. Οι δύο ομάδες πάντως ήταν φανερά ισοδύναμες και καμιά τους δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, παρά τις προσπάθειες που έκαναν αμφότερες. Απολύτως λογικά λοιπόν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 24-22.

Τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει στη δεύτερη περίοδο, αν και οι δύο αντίπαλοι ήταν φανερό ότι δυσκολεύονταν πλέον περισσότερο στον τομέα της παραγωγικότητας και δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Στο 17' πάντως το σκορ ήταν ισόπαλο 37-37 κι όλα έδειχναν έως εκείνο το χρονικό σημείο ότι πολύ δύσκολα θα κατόρθωνε να ξεφύγει το Λαύριο ή ο ΠΑΟΚ για να πάρουν προβάδισμα νίκης. Το τελείωμα του ημιχρόνου ήταν εξαιρετικό για τους γηπεδούχους πάντως και ξέφυγαν με 47-39, πριν «γράψει» με τρίποντο ο Τσιακμάς το 47-42 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το Λαύριο να ξεκινάει να «χτίζει» διψήφιες διαφορές για πρώτη φορά στο ματς και με ηγέτη τον Μουράτο ξέφυγε με δώδεκα πόντους (68-56) στο 27', αναγκάζοντας τον Στάθη Νεραντζάκη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 72-62 και το σύνολο του Κώστα Μέξα είχε πλέον τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Η πλάστιγγα φαινόταν ότι είχε γύρει στην πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι έστειλαν τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (81-66), πριν μειώσει μ' ένα γρήγορο σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ σε 81-71 στο 34', προσπαθώντας να παραμείνει «ζωντανός». Ένα τρίποντο του Πόρτερ έριξε τη διαφορά στους επτά (81-74, 35') κι έβαλε «φωτιά» στο ματς. Το Λαύριο διατήρησε την πρωτοπορία όμως στα 3'' για το φινάλε οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 87-85. Τίποτα πάντως δεν μπορούσε να αλλάξει και η κόρνα της λήξης βρήκε νικήτρια την ομάδα του Μέξα με 89-85.

Ο ΗΓΕΤΗΣ ΚΑΙ Ο... ΠΡΩΤΑΡΗΣ: Ο Βασίλης Μουράτος πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση... υπογράφοντας την επικράτηση των γηπεδούχων. Ο έμπειρος γκαρντ σταμάτησε στους 19 πόντους, τις 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, με μοναδικό ψεγάδι τα επτά λάθη του. Άξιος συμπαραστάτης του ο Μάρκους Θόρντον με 16 πόντους. Από την πλευρά των «ασπρόμαυρων» ο Μίχαλακ ξεχώρισε με 18 πόντους, ενώ ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ είναι φανερό ότι θα χρειαστεί χρόνο για να εγκλιματιστεί και πέτυχε 14 πόντους με άσχημα ποσοστά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο βασικός λόγος χάρη στον οποίο το Λαύριο των πολλών προβλημάτων έφτασε στη μεγάλη νίκη, δεν ήταν άλλος από την εξαιρετική του ευστοχία στα μακρινά σουτ. Οι παίκτες του Μέξα τελείωσαν την αναμέτρηση με 13/25 τρίποντα και ποσοστό μεγαλύτερο από 50%, καλύπτοντας το χάντικαπ από την κυριαρχία των φιλοξενούμενων κοντά στο καλάθι.