19 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ιωνικός-Άρης 90-97: Πήρε τη… ματσάρα στην παράταση με Νότε και Τολιόπουλο (pics)

Ένα πραγματικό ντέρμπι εξελίχθηκε στη Νίκαια ανάμεσα σε Ιωνικό και Άρη, με το ματς να κρίνεται στην παράταση και την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει το ματς, με τους τρομερούς Τολιόπουλο και Νότε να νικούν τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (90-97). Στο 6-3 οι "κίτρινοι", έπεσε στο 2-7 ο Ιωνικός.

Εκπληκτικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τον Ιωνικό, ο οποίος περιόρισε τον Άρη, βρήκε λύσεις επιθετικά και έχτισε νωρίς διψήφια διαφορά με την οποία τελείωσε και την πρώτη περίοδο (22-12), εκμεταλλευόμενος την ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6μ75. Ένα σερί 11-0 από πλευράς Θεσσαλονικιών ανέτρεψε το προβάδισμα των Νικαιωτών (22-23), με τον Ιωνικό ωστόσο να συνέρχεται και να παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ στην ανάπαυλα (33-26).

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Θεσσαλονίκης και έσβησε και πάλι τη διαφορά που έχτιζαν οι γηπεδούχοι. Με ένα επιμέρους 16-2, ο Άρης με πολλά κλεψίματα και τον Νότε σε μεγάλα κέφια, πέρασε μπροστά με επτά πόντους (35-42), με το τρίτο δεκάλεπτο να του ανήκει. Το τέταρτο και κρισιμότερο ήταν εκπληκτικό! Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, το σκορ κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα και εξελίχθηκε σε... θρίλερ. Το... θρίλερ δεν ανέδειξε νικητή στην κανονική διάρκεια και χρειάστηκε το επιπλέον πεντάλεπτο της παράτασης (79-79).

Στην παράταση ο Άρης κυριάρχησε και με ένα επιμέρους 18-11 πανηγύρισε την έκτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: 7-18 ήταν τα κλεψίματα υπέρ των νικητών, κομβικό στοιχείο για να επικρατήσει τελικώς ο Άρης.

ΔΙΔΥΜΟ-"ΦΩΤΙΑ": Τολιόπουλος και Νότε ήταν οι κορυφαίοι για τον Άρη με 26 και 24 πόντους αντίστοιχα, επικρατώντας στην άτυπη μάχη με τον συγκινητικό Λουκά Μαυροκεφαλίδη των 31 πόντων.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.