31.1 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

FIBA Europe Cup: Προβάδισμα για Βενέτσια, νίκησε και η Αβελίνο

Ένα βήμα πιο κοντά φέρνουν τον εμφύλιο τα αποτελέσματα των πρώτων ημιτελικών του FIBA Europe Cup που διεξήχθησαν επί ιταλικού εδάφους, με την επόμενη εβδομάδα να κρίνει το ζευγάρι του τελικού.

Γράφει ο Γιάννης Μπίτας

Στο Αβελίνο η ομώνυμη ομάδα επικράτησε με 75-72 της Μπάκεν με το ανεμικό προβάδισμα να την αδικεί καθώς ήταν καλύτερη για περίπου 35 λεπτά. Στην πρώτη περίοδο το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα κάτι που βοήθησε τους Δανούς. Στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο η γηπεδούχος πάτησε γκάζι και πήρε διαφορά 13 πόντων ( 65-52 στο 30’). Οι διψήφιες διαφορές διατηρήθηκαν μέχρι και 5 λεπτά πριν το τέλος εκεί όπου οι Μπέαρς πίεσαν και με κάποια μεγάλα σουτ κατέβασαν και διεκδίκησαν ακόμα και την νίκη. Ο Ρίτς με 28 πόντους (5/9 δ, 5/10 τρ. 8 ριμ) ήταν καταλυτικός για τους νικητές, ενώ με 26 ο Ντιούφ ήταν ο κύριος εκφραστής των προσπαθειών της Μπάκεν.

Νίκη που την βάζει σε ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση πήρε στην έδρα της η Βενέτσια που δυσκολεύτηκε αλλά στο τέλος κέρδισε με 82-72 την Γκρόνινγκεν. Η ομάδα των εκπλήξεων πήγε στα αποδυτήρια μπροστά σκορ με 42-43 δείχνοντας την δυναμική της. Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές Ιταλίας ήταν πιο αποφασιστικοί. Ο Ντε Ράφαελ βασίστηκε σε πολλούς διαφορετικούς παίχτες με τον Χέινς να είναι ο κορυφαίος. Για την Ντόναρ που όπως έχει αποδείξει πολλές φορές είναι ικανή για όλα στην έδρα της ο Πάσαλιτς ήταν με 20 πόντους πρώτος σκόρερ .