23.3 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 83-69: Ηττήθηκε σ’ ένα δεκάλεπτο (pics+vids)

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε εύκολα τον Παναθηναϊκό στην Πόλη με 83-69, σε αγώνα για την τρίτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη έχει πλέον ρεκόρ 2-1 και θα έχει την ευκαιρία να το βελτιώσει ακόμα περισσότερο την προσεχή Πέμπτη (19/10), αντιμετωπίζοντας εντός έδρας την αδύναμη Βιλερμπάν. Από την άλλη οι «πράσινοι» που παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων «έπεσαν» στο 1-2 και την προσεχή Παρασκευή (20/10) θα συγκρουστούν με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΟΑΚΑ.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, για τρία λεπτά οι «πράσινοι» ήταν ανταγωνιστικοί και προηγήθηκαν (4-6), ωστόσο η συνέχεια ήταν καταστροφική, καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν και στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφεραν όχι απλά να πάρουν το προβάδισμα αλλά και να ξεφύγουν με διαφορά 18 πόντων (27-9) στο φινάλε του εναρκτήριου κομματιού του παιχνιδιού, έχοντας βάλει τις βάσεις για ένα εύκολο βράδυ απέναντι στην ελληνική ομάδα.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να αντιδράσουν και να ξαναμπούν στο κόλπο, έχοντας μπροστάρη τον Κάιλ Γκάι, με τον Αμερικανό «μπόμπερ» να βρίσκει ρυθμό από μακρινή απόσταση και να βοηθάει σημαντικά προκειμένου να πέσει η διαφορά ακόμα και στους δέκα πόντους (36-26), με το ημίχρονο να τελειώνει πάντως με 43-28 για την ομάδα του κόουτς Ιτούδη που διατηρούσε το προβάδισμα νίκης.

Και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν καταστροφικό για την ελληνική ομάδα η οποία δεν μπορούσε να αμυνθεί με κανέναν τρόπο κοντά στο καλάθι και στο 23' η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 22 πόντους (54-32), με τον Εργκίν Αταμάν να καλεί τάιμ άουτ θέλοντας να σταματήσει την... κατηφόρα. Σημαντική αντίδραση δεν υπήρξε και στο 30' ο φωτεινός πίνακας της «Ulker Arena» έγραφε 67-45 και τα πάντα είχαν κριθεί.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει και η κόρνα της λήξης βρήκε νικήτρια εύκολα τη Φενέρ με 83-69.

ΤΟ ΚΟΥΑΡΤΕΤΟ ΝΙΚΗΣ: Σε τέσσερις παίκτες βασίστηκε η Φενέρμπαχτσε για να φτάσει στην άνετη επικράτηση. Ο Γιώργος Παπαγιάννης τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 14 πρόσθεσε ο Μότλεϊ κι από 12 οι Καλάθης και Γκουντούριτς. Από το «τριφύλλι» διασώθηκε ο Ματίας Λεσόρ με 19 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς πιο εύστοχοι στα τρίποντα με 12/30 έναντι μόλις 7/23 του Παναθηναϊκού και παράλληλα είχαν καλύτερη αναλογία ασίστ-λαθών με 20-13, έναντι 11-13 των ηττημένων.