21.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Φάλκο Σομπατέλι – Περιστέρι 87-90: Σε «υψηλές πτήσεις» το Περιστέρι (Vids+Pics)

Για την τέταρτη αγωνιστική του Basketball Champions League, οι παίκτες του Περιστερίου είχαν ‘’φτερά’’ στα πόδια τους για ένα ημίχρονο και έφυγαν με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Ουγγρικής Φάλκο Σομπατέλι με σκορ 90-87 πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ''πάτησε γκάζι'' απο νωρίς, με σκοπό να φτάσει σε μια ακόμα  επικράτηση κόντρα στην Ουγγρική ομάδα, κάτι που ο σύλλογος των Δυτικών προαστείων είχε καταφέρει στον αγώνα του πρώτου γύρου επικρατώντας της Σομπατέλι με σκορ 87-70

Με εξαιρετική άνεση στην κυκλοφορία της μπάλας, οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τις τύχες του αγώνα καθόλη τη διάρκεια του. Ο coach Σπανούλης είδε την ομάδα του να έχει πολυφωνία στην επίθεση και να κυριαχεί στα ριμπάουντ. Με αυτή την εικόνα ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 38-54 υπέρ της Ελληνικής ομάδας.

Στο δεύτερο μέρος η Σομπατέλι προσπάθησε να βγάλει αντίδραση. Μάλιστα ο coach Σπανούλης αποβλήθηκε  ύστερα απο διαμαρτυρία ωστόσο η ομάδα του έμεινε προσηλωμένη στον στόχο της. Αξιοσημείωτη δε ήταν και η παρουσία οπαδών του Περιστερίου στις κερκίδες του Ουγγρικού γηπέδου.

Το Περιστέρι, παρά την βελτιωμένη εικόνα της Σομπατέλι στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, συνέχισε να προηγείται μέχρι τέλους. Η ομάδα του coach Σπανούλη τελικά σφράγισε το διπλό με σκορ 90-87. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Περιστερίου μετά απο τέσσερις αγώνες και συνεχίζει με αξιώσεις την διοργάνωση.

Ο κορυφαίος της βραδιάς για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τζο Ράγκλαντ. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους ενώ μοίρασε και 8 ασίστ, όντας καθοριστικός για την ομάδα του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Οι «Περιστεριώτες» επικράτησαν στους «αιθέρες» της αναμέτρησης καθώς «μάζεψαν» 41  ριμπάουντ τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν 32, στατιστικό που στο τέλος έμελλε να είναι καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα.

Την επόμενη αγωνιστική, 6/12, το Περιστέρι αντιμετωπίζει την Λεμάν στην έδρα του.

Τα δεκάλεπτα: 18-25/38-54/58-72/87-90