21.1 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Περιστέρι – Φάλκο Σομπατέλι 87-70: Ξέσπασε με Ράγκλαντ και Χαντς (pics+vid)

ΤΟ Περιστέρι μετρούσε τέσσερις ήττες σε πρωτάθλημα και Basketball Champions League, έψαχνε με πάθος την πρώτη του νίκη και τη βρήκε με το 87-70 επί της Φάλκο Σομπατέλι για τη δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης. Το "ξέσπασμα"του Τζο Ράγκλαντ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε οργάνωση και σκοράρισμα και η μεγάλη άνοδος του Τζέιλεν Χαντς εκτελεστικά στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξαν τον σίγουρο δρόμο προς την επιτυχία.

Το Περιστέρι χρειάστηκε λίγα λεπτά για να βρει ρυθμό, αλλά με τον Ράγκλαντ να του τον δίνει και οργανωτικά και στο σκορ, έλεγξε το πρώτο δεκάλεπτο και το έκλεισε προηγούμενο με 23-16. Στο δεύτερο δυνάμωνε και την άμυνά του, πήγε στο 15' στο +13, 34-21 και το έκλεισε με 45-34 και έχοντας κυριαρχήσει στα ριμπάουντ.

Ενα σερί 4/4 τρίποντων των Ούγγρων στα πρώτο μισό της τρίτης περιόδου ήταν πρόβλημα για το Περιστέρι και τους έφερε σε απόσταση βολής, 50-46, αλλά οι παίκτες του Σπανούλη αντέδρασαν σωστά, Ανέβασαν την πίεση στην περιφέρεια, βρήκαν εύκολα καλάθια, ανέβηκε στο σουτ και ο Χαντς μαζί με τον Ράγκλαντ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 62-49.

Το νερό είχε μπει πια στο αυλάκι, τα χέρια είχαν "λυθεί" και το Περιστέρι κράτησε άνετα σε απόσταση ασφαλείας τον αντίπαλο στο τελευταίο δεκάλεπτο, αύξησε και τη διαφορά στα τελευταία λεπτά και έφτασε στο 1-1 στον όμιλο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Κυριάρχησε κατά κράτος το Περιστέρι στη μάχη των αιθέρων, και το 39-26 στα ριμπάουντ, με 13 μάλιστα από αυτά επιθετικά, έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Μεταξύ των θεατών στο γήπεδο ήταν ο πρόεδρος της ΕΟΚ, Βαγγέλης Λιόλιος, ο οποίος το συνηθίζει να βλέπει από κοντά τις ευρωπαϊκές προσπάθειες των ελληνικών ομάδων, αλλά εδώ είχε και λόγο παραπάνω αφού είναι η ομάδα του νέου προπονητή της Εθνικής, Βασίλη Σπανούλη. Αυτόν πήγε να δει από κοντά στη νέα του καριέρα και ο παλιός του συμπαίκτες και παλιόφιλος,  Νίκολα Μιλουτίνοφ .