25.8 C
Σάββατο, 8 Ιουνίου, 2024

Ευρωπαϊκό U18: Κατάρρευση και «βαριά» ήττα για την Εθνική Εφήβων (pics+vid)

Η Εθνική Εφήβων κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τη Σερβία και ηττήθηκε με το «βαρύ» 77-63 στη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Ευρωμπάσκετ U 18 που διεξάγεται στη Σμύρνη.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά τη νίκη της πρεμιέρας απέναντι στην Τσεχία, δεν κατάφερε να φτάσει σε δεύτερη διαδοχική επιτυχία και πλέον έχει ρεκόρ 1-1. Το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι για την πρώτη φάση θα διεξαχθεί τη Δευτέρα (1/8) στις 16.00 κόντρα στη Σλοβενία και οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη θα ψάχνουν τη νίκη που θα τους φέρει στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού η Εθνική αναγκάστηκε να κυνηγάει και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-16 υπέρ των Σέρβων.

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η «γαλανόλευκη» πάλευε όσο μπορούσε, χωρίς να καταφέρνει να πλησιάσει. Μείωσε βέβαια σε 35-31 όμως ένα τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου έδωσε προβάδισμα στους «πλάβι» με 38-31.

Η «μάχη» συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με το σύνολο του κόουτς Καντζούρη να μην δείχνει διάθεση να τα παρατήσει. Παρά τις μεγάλες προσπάθειες όμως, η Σερβία κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 47-55.

Όσοι περίμεναν το ντέρμπι να μην διακοπεί δεν δικαιώθηκαν, καθώς στην τελευταία περίοδο η Εθνική Εφήβων κατέρρευσε και οι αντίπαλοί της ξέφυγαν με μεγάλες διαφορές που προσέγγισαν τους είκοσι πόντους, πριν διαμορφωθεί το τελικό 77-63.

«ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΣ»: Οι Σέρβοι ήταν σαφώς πιο εύστοχοι πίσω από τα 6,75μ. με 13/33 τρίποντα που εν πολλοίς έκριναν την αναμέτρηση. Κορυφαίος του αγώνα ο Τζόρτζε Τσούρτσιτς με 18 πόντους και 6/13 τρίποντα, ενώ 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ μέτρησε ο Αλέκσα Μιλένκοβιτς, με τον Ραντάκοβιτς να προσθέτει 17 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την ελληνική ομάδα ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ και ο Γιώργος Καλατζής πέτυχαν από δώδεκα πόντους, δίχως όμως να κατορθώσουν να αλλάξουν την κατάσταση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπορούσε να περιμένει και πολλά σε αυτό το παιχνίδι, από τη στιγμή που έχασε κατά κράτος τη «μάχη» των ριμπάουντ με τους νικητές να μαζεύουν 15 περισσότερα (48 έναντι 33).