25.4 C
Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Ευρωπαϊκό U18: Εντυπωσιακός Σαμοντούροφ και ελληνική νίκη στην πρεμιέρα (pics, vid)

Με νίκη άρχισε η Εθνική μας ομάδα την προσπάθεια της στο ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 στη Σμύρνη. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, παρότι δεν απέφυγε τα σκαμπανεβάσματα, επιβλήθηκε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης της Τσεχία με 67-56 και πάει με καλή ψυχολογία στο αυριανό (31/7, 20:30) ντέρμπι του 3ου ομίλου με τη Σερβία.

Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ εντυπωσίασε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης φτάνοντας στο double-double ενώ πολύ καλοί ήταν ακόμη οι Πλώτας και Κορκοντζέλος.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπήκε με μεγάλη ορμή στο παιχνίδι προηγούμενη με 8-0 έπειτα από 2,5 λεπτά δράσης και με επτά πόντους του Πλώτα το σκορ έγινε 15-6 στο πεντάλεπτο. Η εικόνα της πρώτης περιόδου δεν άλλαξε και η Εθνική μας την έκλεισε με προβάδισμα εννιά πόντων (13-22).

Οι Τσέχοι άρχισαν καλύτερα τη δεύτερη περίοδο και μείωσαν αρχικά στους τέσσερις (20-24). Η ελληνική ομάδα είχε προβλήματα πια στην επίθεση με αποτέλεσμα να σημειώσει μόλις πέντε πόντους σε 6,5 λεπτά και να επιτρέψει στην αντίπαλο της να προσπεράσει με 29-27 κάνοντας επιμέρους σκορ 16-5. Οι Έφηβοι μας ωστόσο αντέδρασαν και κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα για να ολοκληρώσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 35-31 αν και είχαν 1/8 τρίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως το πρώτο, με την Εθνική μας να κάνει ένα σερί 8-0 και να «χτίζει» για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (31-43 στο 23’). Αποφεύγοντας τα λάθη της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Ηλία Καντζούρη διατήρησε τον έλεγχο στη συνέχεια της περιόδου, ανοίγοντας την «ψαλίδα» και στους 14 πόντους (39-53 στο 27’) πριν διαμορφωθεί το 44-53 του 30’.

Οι Τσέχοι όμως εξακολουθούσαν να βρίσκονται μέσα στο παιχνίδι και κρατώντας την Εθνική μας στους δύο πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου, έγιναν και πάλι απειλητικοί (50-55). Δύο αβίαστα λάθη των Τσέχων, ένα γκολ-φάουλ του Σαμοντούροφ και ένα τρίποντο του Λαγού επέτρεψαν στην Εθνική μας να βρεθεί στο +9 (52-61 στο 37’). Εκεί έβαλε τέλος στις όποιες βλέψεις της Τσεχίας για ανατροπή για να φτάσει δίκαια στην επικράτηση.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ έκανε τη διαφορά στον αγώνα. Ο νεαρός άσος του Παναθηναϊκού τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, δύο ασίστ, δύο κλεψίματα και πέντε τάπες που τον οδήγησαν στο 31 στο ranking.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εθνική μας εκτέλεσε εντυπωσιακά από μέση και κοντινή απόσταση έχοντας 59,46% στα δίποντα έναντι του 29,73% που είχε η Τσεχία αλλά δεν μπορεί να αγνοηθεί το 10% που είχε στα τρίποντα με 2/20. Πάντως κυριάρχησε στα ριμπάουντ (47-39).