23.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

EuroLeague: Ο «πορθητής» και οι κυρίαρχοι (vids)

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό στην έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια Μπαρτσελόνα, Αναντολού Εφές, Φενέρμπαχτσε και Αρμάνι Μιλάνο έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα σε Χίμκι, Άλμπα Βερολίνου, Μπασκόνια και Βαλένθια αντίστοιχα.

Στο Τελ Αβίβ, ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να «δραπετεύσει» με μία πολύτιμη νίκη με 89-87 στην παράταση μέσα στην έδρα της Μακάμπι, έπειτα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι. Οι Πειραιώτες πανηγύρισαν την τρίτη διαδοχική τους επιτυχία και βελτίωσαν το ρεκόρ τους «ανεβαίνοντας» στο 10-8 και «αγγίζοντας» την πρώτη οκτάδα. Στον αντίποδα η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου «έπεσε» στο 8-11 χάνοντας πολύτιμο έδαφος. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Ο χρονικά πρώτος αγώνας της ημέρας διεξήχθη στα περίχωρα της Μόσχας. Η Χίμκι προσπάθησε να βάλει δύσκολα στην Μπαρτσελόνα και να κάνει την έκπληξη, όμως οι Καταλανοί με «μαέστρο» τον Νικ Καλάθη έφτασαν στο διπλό με 87-75. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούν να ορθοποδήσουν και παραμένουν ουραγοί με δύο νίκες όλες κι όλες, ενώ το συγκρότημα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με ρεκόρ 13-6 φιγουράρει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Ανεβασμένη εμφανίζεται τον τελευταίο καιρό η Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης μετέτρεψε σε «περίπατο» την εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπασκόνια, φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση με 96-76Το σύνολο του Ιγκόρ Κοκόσκοφ πραγματοποιεί την αντεπίθεσή του με στόχο να προλάβει το τρένο της οκτάδας. Πλέον έχει ρεκόρ 9-10 και την Παρασκευή (15/1) θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στην Πόλη. Μάλιστα έπιασε τους Βάσκους στη βαθμολογία με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Μερικά χιλιόμετρα πιο μακριά και λίγη ώρα νωρίτερα, η Αναντολού Εφές ζορίστηκε για ένα ημίχρονο από την πάντοτε επικίνδυνη Άλμπα Βερολίνου. Μετά την ανάπαυλα όμως σοβαρεύτηκε και πήρε τη νίκη αρκετά εύκολα με 84-76Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν πείθει με την απόδοσή της και δεν θυμίζει σε τίποτα την περσινή της έκδοση όταν μέχρι τη διακοπή κάλπαζε στην κορυφή, ωστόσο έχει θετικό ρεκόρ (10-9), με τους Γερμανούς να «πέφτουν» στο 7-12. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Τέλος, στο «Μεντιολάνουμ Φόρουμ», η Αρμάνι Μιλάνο επιβεβαίωσε ότι αποτελεί ένα από τα φαβορί για τη συμμετοχή στα πλέι οφ. Νίκησε με πειστικό τρόπο τη Βαλένθια (95-80) κι εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα με ρεκόρ 10-7, την ώρα που οι «νυχτερίδες» διανύουν περίοδο κάμψης στην απόδοσή τους και συγκατοικούν με τον Ολυμπιακό στο 10-8, υπερτερώντας στην ισοβαθμία λόγω της νίκης τους στο ΣΕΦ, δίχως όμως οι δύο ομάδες να έχουν παίξει στη «Φοντέτα». Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής ΕΔΩ.