19.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Απόδραση από το Τελ Αβίβ (vids)

Ο Ολυμπιακός με τον Κώστα Σλούκα στο τιμόνι και καθοριστικό τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη πήρε τη νίκη στην παράταση από την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με το τελικό 87-89 για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι "ερυθρόλευκοι" βρίσκονται πλέον στο 10-8, ενώ οι Ισραηλινοί στο 8-11.

Στα πρώτα τρία λεπτά οι δύο ομάδες είχαν συνολικά επτά λάθη και στο σκορ ήταν 2-0 με "γκολ" του Ελάιτζα Μπράιαντ. Το μοτίβο με τα λάθη και την σκληρή άμυνα συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν λύσεις επιθετικά ως το 11' μόνο από δύο παίκτες (Πρίντεζης 9π., Χαραλαμπόπουλος 5π.), ενώ ο Κώστας Σλούκας δεν μπορούσε να πάρει ανάσα, καθώς ήταν ο πρωταρχικός στόχος της άμυνας της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που έφτασε στο +9 (25-16, 12').

Η παρουσία του Σακίελ ΜακΚίσικ, αλλά κυρίως η μεγαλύτερη κινητικότητα του Σλούκα που πήρε πρωτοβουλίες άρχισε να αποδίδει σταδιακά. Ο Έλληνας διεθνής ευστόχησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 17'13'', αλλά εξίσου σημαντικό ήταν πως είχε αρχίσει και να δημιουργεί. Το 42-42 (23'20'') από τον Λιβιό ήρθε με την δική του έκτη ασίστ. Ήταν και αυτός που έδωσε το πρώτο προβάδισμα (48-49, 27'), ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μπήκε στο παιχνίδι χωρίς δεύτερη σκέψη στο σουτ, για να έρθει και πάλι ο Σλούκας να γράψει το 55-58 (31'40'').

Το πρώτο εύστοχο του Σάσα Βεζένκοφ στο παιχνίδι οδήγησε στο 61-65 (36'40''). Ένα πολύ μακρινό σουτ του Ουίλμπεκιν που ήταν ο πρωταγωνιστής των γηπεδούχων σε αυτά τα λεπτά έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την Μακάμπι (69-67, 38'15'').  Ένας πρώην "ερυθρόλευκος", ο Οθέλο Χάντερ, έγραψε το 71-67 (39'01'') από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για να οδηγήσει με 2/2 ελεύθερες βολές το παιχνίδι στην παράταση ο Σλούκας. Στο έξτρα πεντάλεπτο έφτασε και στο double double (21π. 10ρ.) και τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 81-86 με δύο τρίποντα του Λαρεντζάκη, που είχε σημαντική συμβολή, και του Βεζένκοφ και ένα λεπτό στο ρολόι.

Ο Χάντερ ήταν και πάλι εκεί για τη Μακάμπι και το 85-86 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους και 19'' για το τέλος. Με 10'' στο ρολόι ο Λάρι πήγε στη γραμμή για το 85-88. Ο Ουίλμπεκιν πήρε το φάουλ από τον Σλούκα, καταφέρνοντας να πάρει και τρεις βολές και να γράψει το 87-88, αστοχώντας στην τρίτη βολή. Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Λαρεντζάκη και άμεσα του έγινε το φάουλ με 3''5 να απομένουν. Η μία βολή που έβαλε ήταν αρκετή για να σφραγίσει το τελικό 87-89.

MVP: Ο Κώστας Σλούκας ήταν για μία ακόμη φορά ο MVP του αγώνα. Παραμένει το βαρόμετρο. Άφησε το παιχνίδι με 21 πόντους, 11 ασίστ, τρία ριμπάουντ και ένα κλέψιμο παίζοντας 39'52''. Αυτός που αξίζει ειδικής μνείας είναι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που έκανε ατομικό ρεκόρ, ήταν εύστοχος υπό πίεση και άφησε το παιχνίδι με 13 πόντους, τρία ριμπάουντ, μία ασίστ, δύο κλεψίματα σε 17'

16''.

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Η Μακάμπι είχε την απουσία του Σάντι Κοέν, αλλά τελικά ο Οθέλο Χάντερ που είχε τραυματιστεί στο μάτι, αγωνίστηκε. Παπανικολάου, Χάρισον, Κόνιαρης ήταν οι απόντες για τον Ολυμπιακό.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Ο Ολυμπιακός επιστρέφει στην Ελλάδα για να υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (15/1). Η Μακάμπι θα συνεχίσει εντός έδρας, καθώς υποδέχεται την Μπασκόνια (14/1).

Διαιτητές: Ρότσα, Σεμές, Ραντοϊκοβιτς

Δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73 (κ.α.), 87-89