18.1 C

Με οδηγό τον Νικ (vid)

Ο Νικ Καλάθης κράτησε σταθερά το τιμόνι και οδήγησε την Μπατσελόνα στη νίκη επί της Χίμκι με 87-75 στη Ρωσία στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι "μπλαουγκράνα" βρίσκονται πλέον στο 13-6, ενώ οι Ρώσοι πέφτουν στο 2-17, παραμένοντας στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Οι Καταλανοί ισορρόπησαν το παιχνίδι μετά το αρχικό 9-2. Απάντησαν με ένα 8-0 (9-10, 3’27’’) με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συχνά με τον Νικ Καλάθη να δημιουργεί, τον Αλεξέι Σβεντ να μοιράζεται στο παρκέ με τους συμπαίκτες του ως το 26-26 της πρώτης περιόδου. Ένα διάστημα στο οποίο η Χίμκι είχε 6/8 τρίποντα. Ένα λεπτό αργότερα ο Κούριτς είχε φτάσει τους 14 πόντους με 4/4 τρίποντα (28-32).

Ο Καλάθης ήταν ο ηγέτης που χρειαζόταν η Μπαρτσελόνα για να της δώσει ώθηση. Τη βοήθησε σε άμυνα (είχε ακόμη και τάπα), επίθεση και βασικά δημιουργία για να φτάσει στο +7 (38-45, 15’45’’) και στο +6 (43-49 στο 18’20’’, 48-54 στο 20’). Βασικό ρόλο σε αυτό το βήμα μπροστά για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσους είχαν και τα ριμπάουντ, αφού εκεί που οι δύο αντίπαλοι είχαν ένα ριμπάουντ διαφορά στο δεκάλεπτο, έφτασαν στα δέκα στο ημίχρονο (5-15).

H Μπαρτσελόνα έφτασε ως το +13 (55-68, 26’), βλέποντας όμως τον Καλάθη να χρεώνεται με τρίτο φάουλ και να οδηγείται προς τον πάγκο, λίγο μετά τη 13η ασίστ του! H διαφορά παγιώθηκε σε αυτά τα επίπεδα για το επόμενο διάστημε με τον Έλληνα διεθνή να οδηγεί στο +15 (62-77, 33'20'') μετά από δικό του κλέψιμο. Λίγο αργότερα (36') είχε το πρώτο του άστοχο σουτ στο παιχνίδι! Η 15η ασίστ του ήταν προς τον Αμπρίνες που έστειλε τη διαφορά στο +20 (67-87, 37'10''), για να πέσει η αυλαία με το τελικό 75-87.

MVP: Ο Νικ Καλάθης... Αν δεν ήταν το πρόβλημα με τα φάουλ ήταν στο δρόμο για ένα νέο ρεκόρ σε ασίστ. Τελικά άφησε στο παιχνίδι με 15, αλλά δεν ήταν μόνο αυτό. Πίεσε σε κάθε άμυνα και είχε ακόμη οχτώ πόντους με 4/5, τρία ριμπάουντ, δύο κλεψίματα, μία τάπα και μόλις ένα λάθος σε 25'56''.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο Νικ Καλάθης έκανε ευκολότερη τη ζωή των συμπαικτών του με τη δημιουργία του, μετρώντας έξι ασίστ στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα. Από κοντά και ο Σβεντ για την Χίμκι με τέσσερις στο ίδιο χρονικό διάστημα. Ο Καλάθης έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με δέκα ασίστ!

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Από την Χίμκι απουσίασαν οι Γιόβιτς, Τίμα, Μονρό και Γερέμπκο και από την Μπαρτσελόνα οι Μίροτιτς, Ντέιβις και Κλαβέρ.

H ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Μπαρτσελόνα θα παραμείνει στη Μόσχα και θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ (15/1). Η Χίμκι ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη για τον αγώνα με την Αναντόλου Έφες (14/1)

Διαιτητές: Ρίζικ, Χορντόφ, Βικλίτσκι

Δεκάλεπτα: 26-26, 48-54, 60-73, 75-87