14.4 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

EuroLeague: Ένας θρίαμβος και μία «βόμβα» (vids)

Διαβάστε όλα όσα συνέβησαν στους τέσσερις αγώνες της Παρασκευής (26/2) για την 26η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Στο παιχνίδι που είχε ελληνικό ενδιαφέρον, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε μετά από τρεις ολόκληρες εβδομάδες στη δράση, έπειτα από την ταλαιπωρία λόγω των κρουσμάτων κορωνοίού στο εσωτερικό του. Για τριάντα λεπτά είχε τον έλεγχο στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Άλμπα Βερολίνου, όμως στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 24-12, τον έριξαν στο καναβάτσο και νίκησαν 74-65Πλέον οι «πράσινοι» έχουν ρεκόρ 9-15 και βρίσκονται στην 15η θέση, ενώ ακριβώς πίσω τους βρίσκεται η ομάδα που τους υποχρέωσε στην ήττα. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Η χρονικά πρώτη αναμέτρηση της ημέρας ήταν και η σπουδαιότερη, καθώς η Φενέρμπαχτσε υποδέχτηκε την Αναντολού Εφές στο μεγάλο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης. Το σύνολο του Εργκίν Αταμάν είναι φανερό ότι έχει βρει ρυθμό και διέλυσε τους αντιπάλους της με το τελικό 106-74 να μην αφήνει το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του. Με αυτόν τον τρόπο μάλιστα σταμάτησε το απίστευτο σερί δέκα επιτυχιών που μετρούσε η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ. Η Εφές έχει πλέον ρεκόρ 15-10 και συγκατοικεί στην έκτη θέση με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, ενώ η Φενέρ με 15-11 είναι όγδοη. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Εύκολο έργο είχε στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» η Μπασκόνια. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός και το συγκρότημα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς νίκησε πανεύκολα με 87-67Με ρεκόρ 13-13 οι Βάσκοι ελπίζουν ακόμα σε πρόκριση στα πλέι οφ, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» αποτελούν τη δεύτερη χειρότερη ομάδα της διοργάνωσης «πέφτοντας» στο 7-19. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Τέλος στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», η Μπαρτσελόνα δεν έκανε το καθήκον της κόντρα στη Βιλερμπάν. Οι Γάλλοι ήταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφεραν να νικήσουν τους νικήσουν για δεύτερη φορά στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο με 76-69. Οι κυπελλούχοι Ισπανίας παραμένουν μόνοι τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-8, όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπορεί να τους «πιάσει» έχοντας παιχνίδι λιγότερο, ενώ οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ ανέβηκαν στο 12-14 και είναι δωδέκατοι. Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα ΕΔΩ.

Δείτε τι συνέβη στους αγώνες της Πέμπτης (25/2) ΕΔΩ.

Δείτε το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής ΕΔΩ.