16.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Eurocup: Από μηχανής Σλότερ στο ντέρμπι (vids)

Ένα βήμα για την πρωτιά του 2ου ομίλου του Eurocup έκανε η Γκραν Κανάρια, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής του Eurocup, επικρατώντας της Χάποελ Τελ Αβίβ με 85-83. Το παιχνίδι κρίθηκε από ένα σερί 9-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά, που το ολοκλήρωσε με το τρίποντο της προσπέρασης και της νίκης ο Έι Τζέι Σλότερ στα 4’’.

Οι Ισπανοί μετά από αυτό το αποτέλεσμα «έπιασαν» στην κορυφή του ομίλου και στο 4-1 τον Προμηθέα και την Τουρκ Τέλεκομ ενώ οι Ισραηλινοί αναγκάστηκαν να υποχωρήσουν στο 3-2. Είχαν προηγηθεί οι εντός έδρας νίκες Τουρκ Τέλεκομ, Κλουζ και οι εκτός έδρας νίκες της Μπανταλόνα και της Παρί.

Το ματς είχε υψηλό τέμπο από νωρίς (26-24 στο 10’) το οποίο όμως δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα η Γκραν Κανάρια να βρεθεί στο +17 (51-34 στο 17’). Η Χάποελ ωστόσο μάζεψε τη διαφορά στους επτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (52-45).

Το σερί των Ισραηλινών συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο για να καλυφθεί πλήρως η διαφορά με συνολικό σερί 26-6 (57-60 στο 27’). Η Γκραν Κανάρια ανέκτησε το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου (63-60 στο 30’) αλλά η Χάποελ προσπέρασε και ξέφυγε στο 36’ με επτά (76-83).

Όχι μόνο δεν τελείωσε όμως εκεί το παιχνίδι αλλά έμεινε χωρίς πόντο μέχρι το τέλος για να «μιλήσει» με τρίποντο στα 4’’ ο Έι Τζέι Σλότερ. Το σουτ του Τζεικόβαν Μπράουν δεν βρήκε τον στόχο και η Γκραν Κανάρια πήρε τη μεγάλη νίκη.