21.9 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Eurocup: Με τριάδα-φωτιά η Τουρκ Τέλεκομ, στο κόλπο η Κλουζ (vids)

Σε τροχιά τετράδας στον δεύτερο όμιλο του Eurocup παράμεινε η Τουρκ Τέλεκομ. Οι Τούρκοι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί στο παιχνίδι με την Τρέντο, της οποίας επιβλήθηκαν με 81-66. Από την άλλη πλευρά οι Ιταλοί παρέμειναν χωρίς νίκη (0-5) και δείχνουν να χάνουν από νωρίς κάθε καλή προοπτική στη διοργάνωση.

Η αντίσταση της Τρέντο κράτησε ουσιαστικά μία περίοδο (20-22) αφού στη δεύτερη οι Τούρκοι ξέφυγαν με οχτώ και τελείωσαν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο στηριζόμενοι στην τριάδα των Άξελ Μπουτέιλε (22π, 5ρ.), Τζέριαν Γκραντ (17π, 5ασ.) και Τόνι Τέιλορ (16π, 7ασ.). Από την άλλη πλευρά ο Ματέιο Σπανιόλο είχε 15 πόντους και πέντε ασίστ.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Το 1-3 με το οποίο μπήκε στη διοργάνωση ενδεχομένως να αδικούσε την Κλουζ. Η «σταχτοπούτα» του περσινού BCL έχει βλέψεις στο φετινό Eurocup και η νίκη που σημείωσε πριν από λίγο επί της Μπρέσια, της επιτρέπει να τις ζωντανέψει. Οι Ρουμάνοι που έκαναν τρεις ήττες με διαφορές τριών μέχρι πέντε πόντων, επικράτησαν με 91-86 και μπαίνουν στο κόλπο του 1ου ομίλου (2-3). Οι Ιταλοί από την πλευρά τους υποχώρησαν στο ίδιο ρεκόρ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είναι χαρακτηριστικό ότι καμία ομάδα δεν πήρε προβάδισμα μεγαλύτερο των έξι πόντων. Έτσι το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Με τρίποντο του Γκάμπριελ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο στα 23’’ (87-86) αλλά με βολές του Γκόντριτς η Κλούζ βρέθηκε στο +3 στα 16’’ (89-86). Οι Ρουμάνοι έκαναν φάουλ αλλά ο Κόμπινς έχασε και τις δύο βολές του και κάπου εκεί χάθηκαν και οι τελευταίες ελπίδες της Μπρέσια.