18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Eurocup: Καταλανικός περίπατος, παριζιάνικη απόδραση (vids)

Μία σημαντική νίκη στο πλαίσιο του 1ο ομίλου του Eurocup σημείωσε η Μπανταλόνα. Οι Ισπανοί πέρασαν από τη Γερμανία με το 68-54 επί της Ουλμ και ανέβηκαν στο 4-1, για να κάνουν παράλληλα ένα ακόμη βήμα προς την πρωτιά του ομίλου, που δείχνει να είναι ρεαλιστικός στόχος. Οι Γερμανοί υποχρεώθηκαν στη δεύτερη ήττα στην έδρα τους, έπειτα από εκείνη από την Μπρέσια και υποχώρησαν στο 2-3.

Η Μπανταλόνα ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο (35-30) αλλά «έπνιξε» με την άμυνα της την Ουλμ στο δεύτερο, αναγκάζοντας την να σημειώσει μόλις 19 πόντους σε αυτό το διάστημα, έξι στην τρίτη και 13 στην τέταρτη περίοδο. Στην επίθεση έκανε τα στοιχειώδη και με οδηγούς τους Ρίμπας (11π, 5ασ.) και Μπιργκάντερ (11π, 10ρ.) έφτασε στη νίκη.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Παίζει εκτός έδρας; Είναι ικανή να νικήσει τους πάντες. Η Παρί πέρασε και από την Ποντγκόριτσα με το 77-74 επί της Μπούντουτσνοστ με το οποίο έκανε το 3/3 μακριά από τη Γαλλία για το Eurocup. Είχαν προηγηθεί τα διπλά της επί της Τουρκ Τέλεκομ και της Τρέντο. Το αποτέλεσμα αυτό έβαλε τέλος στο σερί των τριών νικών που είχαν οι Μαυροβούνιοι, στο τρίτο κατά σειρά παιχνίδι της ημέρας στο Eurocup μετά από εκείνα που έγιναν στην Τουρκία και τη Ρουμανία.

Η Παρί βρέθηκε στο +8 στις αρχές της δεύτερης περιόδου (18-26 στο 11’) ωστόσο δεν κατάφερε να παγιώσει το προβάδισμα της. Μάλιστα η Μπούντουτσνοστ κατάφερε να προηγηθεί στο 33’ με 10 (65-55) αλλά οι Γάλλοι δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια. «Έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 σε τρία λεπτά και προσπέρασαν ξανά (65-69 στο 36’). Έτσι το παιχνίδι πήγε στην κόψη του ξυραφιού. Οι Γάλλοι με τρίποντο του Μπεγκαρίν βρέθηκαν στο +5 στα 52’’ (70-75), οι Μαυροβούνιοι μείωσαν στους δύο στα 10’’ (74-76) και ο Τουπάν διαμόρφωσε το τελικό 74-77 αν και ενδιάμεσα αστόχησε σε τρεις βολές.

Ο Άαμιρ Σιμς είχε 13 πόντους και έξι ριμπάουντ ενώ 13 με πέντε ασίστ είχε ο Κάιλ Άλμαν για την Παρί. Για τους γηπεδούχους ο Άλφα Κάμπα έφτασε σε εντυπωσιακό double-double με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Photo Credits: Badalona twitter