19 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Επιβλήθηκε στην παράταση η Χάποελ Χολόν, οριακή νίκη για Χάποελ Ιερουσαλήμ(pics+vids)

Δύο παιχνίδια που κρίθηκαν στο ένα σουτ και μια επιβλητική νίκη του Περιστερίου περιλάμβανε η πρώτη ημέρα της νέας σεζόν του Basketball Champions League.

Τα αποτελέσματα:

Χάποελ Χολόν-Λέγκια Βαρσοβίας 81-84

Περιστέρι-Μπνέι Χερζλίγια 86-70

Χάποελ Ιερουσαλήμ 69-67 Νταρουσάφακα

Αναλυτικά:

Η Χάποελ Χολόν δοκιμάστηκε στην έδρα της Λέγκια Βαρσοβίας στον αγώνα που άνοιξε τον χορό για τη φάση των ομίλων του Basketball Champions League, και πήρε δραματική νίκη στην παράταση με σκορ 84-81. Ο πρώην ερυθρόλευκος Έρικ Γκριν σκόραρε 19 πόντους στο ντεμπούτο του με 7 εύστοχα σουτ σε 17 απόπειρες εντός πεδιάς, ενώ ο Τζο Ράγκλαντ πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό "double double" με 10 πόντους και 13 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ο Μαρμπλ πέτυχε 21 πόντους, κατέβασε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Η πρωταθλήτρια Ισραήλ είχε το προβάδισμα στο σκορ για 26 αγωνιστικά λεπτά, σε εκείνο το σημείο όμως οι Πολωνοί κόλλησαν το πόδι στο γκάζι, ευστόχησαν σε πολλά τρίποντα και βρέθηκαν στο +9(65-56), 6 λεπτά πριν "τραγουδήσει η χοντρή". Οι φιλοξενούμενοι με επιθετικό πλουραλισμό έστειλαν το ματς στην παράταση και ήταν ανώτεροι στο έξτρα πεντάλεπτο, ξεκινώντας με νίκη τις υποχρεώσεις τους στον τρίτο όμιλο του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 37-42, 60-53, 68-68(λήξη κανονικής διάρκειας), 81-84(λήξη παράτασης)

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα: ΕΔΩ

Στο 3ο ματς της πρώτης ημέρας του Basketball Champions League(στο 2ο το Περιστέρι ήταν κυριαρχικό κόντρα στην Μπνέι Χερζλίγια),  η Χάποελ Ιερουσαλήμ επικράτησε της Νταρουσάφακα με σκορ 69-67 στα πλαίσια του 5ου ομίλου της διοργάνωσης. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο μέχρι και την τελευταία επίθεση, στην οποία ο Οτζεμίρογλου αστόχησε στο σουτ που θα έδινε στην ομάδα του την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Κάρινγκτον πέτυχε 17 πόντους, ο Ράντολφ πρόσθεσε 13, μοιράζοντας παράλληλα 4 ασίστ ενώ ο Χάνκινς άγγιξε το "double double" με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για την τουρκική ομάδα ξεχώρισε ο Ολασένι με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 39-41, 53-55, 69-67