16.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Μπνέι Χερζλίγια 86-70 :Μια ομάδα να την πιείς στο ποτήρι(pics+vids)

Το Περιστέρι, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ υψηλού ρυθμού στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα πήρε άνετη νίκη με σκορ 86-70 κόντρα στην Μπνέι Χερζλίγια και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο φετινό Basketball Champions League. Ο Μπίλαν με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ κυριάρχησε κοντά στο καλάθι ενώ ο Φρανσίσκο 16 πόντους και 6 ασίστ με ήταν ο κινητήριος μοχλός της επίθεσης της ελληνικής ομάδας.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα:

Μετά το αρχικό μούδιασμα, το Περιστέρι πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, επέβαλε τον ρυθμό του, δεν δίσταζε να εκτελεί ακόμα και σε πρώτο χρόνο στον αιφνιδιασμό και σύντομα έχτισε διαφορά 10 πόντων με εύστοχο τρίποντο του Ντέιβις(18-8,6'). Ο Φρανσίσκο ήρθε από το πάγκο για να ηγηθεί της ομάδας του εκτελεστικά και δημιουργικά και έκανε πολύ σύντομα αισθητή την παρουσία του. Το +8 της πρώτης περιόδου(26-18) δεν άργησε να γίνει +16 μετά από 5 αγωνιστικά λεπτά με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να βγάζουν όμορφες συνεργασίες τόσο σε καταστάσεις μισού γηπέδου όσο και στο ανοιχτό γήπεδο.

Το Περιστέρι επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πάρουν πολλά επιθετικά ριμπάουντ, δεν το πλήρωσε όμως σχεδόν καθόλου καθώς έπαιζε πολύ καλή άμυνα και εκτός αυτού η Μπνέι Χερζλίγια απώλεσε κάποια φαινομενικά εύκολα καλάθια. Βρήκε επίσης πολλούς πόντους από λάθη της ισραηλινής ομάδας και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενο με 15 πόντους(51-36). Εντυπωσιακό στατιστικό στο διάστημα αυτό η χαώδης διάφορα τόσο στις ασίστ (16-4), όσο και στα λάθη(2-12).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με το πόδι πατημένο στο γκάζι και με τον Μπίλαν δραστήριο σε πολλούς τομείς έχτισαν διαφορά που ξεπέρασε τους 20 πόντους. Ο Φρανσίσκο έσπασε τους αστραγάλους του προσωπικού του αντίπαλου προτού γράψει το 65-43 από μακριά, ξεσηκώνοντας τους λίγους αλλά ένθερμους φίλους του Περιστερίου στις εξέδρες. Η Μπνέι Χερζλίγια προσπάθησε να παρουσιάσει ένα πιο ομαδικό στυλ μπάσκετ αλλά δεν έμοιαζε να έχει την απαιτούμενη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ για να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 73-54.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Μπίλαν να απαντά στο καλάθι του Κάρτερ για το 75-56(33'). Το Περιστέρι ήταν αρκετά άστοχο με τη διαφορά να πέφτει μετά από ώρα στους 15 πόντους(79-64,36') και λίγο αργότερα στους 13 με τον Φαν Φλίετ να μην λαθεύει από τη γραμμή των βολών. Το τρίποντο του Ντέιβις που ακολούθησε έμοιαζε να είναι η χαριστική βολή στις ελπίδες των φιλοξενούμενων, που δεν μπόρεσαν να παίξουν με συνέπεια όπως θα ήθελε ο προπονητής τους. Το σκορ στον φωτεινό πίνακα μετά το σφύριγμα της λήξης έδειχνε ένα κυριαρχικό 86-70 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 51-36, 73-54, 86-70

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όταν μοιράζεις 10 παραπάνω τελικές πάσες(23-13) κάνοντας λιγότερα από τα μισά λάθη(9-20), μοιάζει αδύνατον να χάσεις αγώνα μπάσκετ. Όταν μάλιστα ο αντίπαλος σου σουτάρει με 36% στα σουτ εντός πεδιάς(24/65) και με 23% στα τρίποντα(6/26), το πιθανότερο είναι να κερδίσεις εύκολα. Το Περιστέρι κυριάρχησε σε όλους τους τομείς της στατιστικής εκτός των ριμπάουντ(34-46) και αναμενόμενα έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα.