18.1 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Ελλάδα-Πολωνία 101-78: Χάιδευε το γκάζι και εξαφανιζόταν (pics, vids)

Σχεδόν δύο εβδομάδες πριν το μεγάλο ραντεβού του ευρωπαϊκού μπάσκετ, η Εθνική ομάδα των ανδρών αρχίζει να ανεβάζει ακόμη περισσότερο «στροφές». Στην πρεμιέρα του τουρνουά Ακρόπολις επιβλήθηκε της Πολωνίας με 101-78. Δεν χρειάστηκε να πατήσει το γκάζι. Αρκούσε να το… χαϊδέψει για να εξαφανιστεί. Πήρε όμως μαθήματα τα οποία δεν μπορεί να αγνοήσει από μία ομάδα μέτριας δυναμικής αλλά με καλό τρίποντο.

Στο τρίτο παιχνίδι της προετοιμασίας της ενόψει του Ευρωμπάσκετ αλλά και του παιχνιδιού με τη Σερβία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Εθνική μας ήταν καλύτερη και έφτασε στην επικράτηση. Αύριο (18/8, 21:00) θα αντιμετωπίσει τη Γεωργία που νωρίτερα στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά ηττήθηκε από την Τουρκία.

Υπό το βλέμμα του προπονητή των Μιλγουόκι Μπακς Μάικ Μπούντενχολζερ, και έχοντας για πρώτη φορά διαθέσιμο τον Κώστα Σλούκα που απουσίασε από τα δύο ματς με την Ισπανία, η «επίσημη αγαπημένη» είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει το παιχνίδι της απέναντι σε έναν αντίπαλο όχι του υψηλότερου επιπέδου αλλά προσαρμοσμένο στον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Η Εθνική μας βρήκε απέναντι της τον περιβόητο πια «τοίχο» μπροστά στον «Greek freak» τον οποίο περίμεναν όχι απλά δύο ή και τρεις παίκτες αλλά πολλές φορές και ολόκληρη η πεντάδα κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα.

Ήταν μία ακόμη ευκαιρία για να δοκιμάσει ο Ιτούδης όλα όσα δουλεύει στις προπονήσεις και αρκετά σχήματα. Έπαιξαν για παράδειγμα μαζί ο Γιάννης και ο Κώστας Αντετοκούνμπο, ο Αγραβάνης στο «5» όπως στη Μαδρίτη, ο Σλούκας στο «2», είδαμε ακόμη και σχήμα χωρίς πόιντ γκαρντ –με Λαρεντζάκη, Ντόρσεϊ. Είχε κάποια διαστήματα που «έκρυβε την μπάλα» αλλά ασφαλώς και η εικόνα στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όταν εξανεμίστηκε το μεγάλο προβάδισμα της πρώτης, θα αποτελέσει πεδίο δουλειάς και αναζήτησης.

Η Εθνική μας έδειξε μεγάλη διάθεση στο πρώτο μισό του παρκέ στα πρώτα λεπτά του αγώνα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 8-0 στο τέταρτο λεπτό. Με 10 του Γιάννη Αντετοκούνμπο η Ελλάδα ήταν μπροστά με 18-2 στα μισά της πρώτης περιόδου και δεν έχασε την αποτελεσματικότητα της στην άμυνα όταν εκείνος αποσύρθηκε, για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 27-10.

Οι Πολωνοί μετά το αρχικό σοκ έβγαλαν αντίδραση στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με ένα pressing έβαλαν δύσκολα στην Εθνική μας. Με ένα σερί 15-0 σε 3,5 λεπτά μάζεψε τη διαφορά (27-25). Η Εθνική μας εκτός της έλλειψης πια ρυθμού στην επίθεση, είχε θέματα και στην περιφερειακή άμυνα της γεγονός που επέτρεψε στην αντίπαλο της να πλησιάσει στον πόντο (29-28) και να προσπεράσει με 34-32 έχοντας 7/15 τρίποντα.

Το «καμπανάκι» ήχησε εγκαίρως στα αυτιά της Εθνικής που απάντησε με ένα σερί 16-1 και βρέθηκε στο +13 (48-35 στο 19’). Στο τέλος του ημιχρόνου η Ελλάδα ήταν μπροστά με 50-37, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 17 πόντους σε 14:05 ενώ εννιά είχε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Η «ψαλίδα» άνοιξε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου στους 17 (56-39 στο 22’) όμως η Πολωνία πια δεν ήταν φοβισμένη όπως στην αρχή του αγώνα. Με τη ζώνη στην άμυνα έκανε πιο δύσκολη την κατάσταση για την Εθνική μας (59-49 στο 25’) και στο 30’ το σκορ ήταν 69-59.

Η διαφορά με την έναρξη της τέταρτης περιόδου μειώθηκε ακόμη περισσότερο (71-64) αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε ένα ακόμη ξέσπασμα για να ξεφύγει με 18 (85-67 στο 36’) και λίγο μετά για πρώτη φορά με 20+ (96-72 στο 38’) για να πάρουν διαδικαστικό χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά. Μέσα από αυτά πάντως η Εθνική μας κατάφερε να φτάσει και στην 100άρα.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Γιάννης ήταν απλώς ο… Γιάννης αλλά ίσως το μεγαλύτερο όφελος της Εθνικής σήμερα, ήταν η παρουσία του Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο γκαρντ των Μάβερικς σημείωσε 19 πόντους σε 19 λεπτά ενώ είχε τρία ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο κλεψίματα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εθνική έφτασε στην «100άρα» εκτελώντας με χειρουργική ακρίβεια από μέση και κοντινή απόσταση (22/29 στα δίποντα), ήταν βελτιωμένη στο τρίποντο (12/34) αλλά έχασε και πάλι αρκετές βολές (21/32).

Photo Credits: Eurokinissi