17.7 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Τουρκία-Γεωργία 101-88: Επιθετικός πλουραλισμός για την ομάδα του Αταμάν

Τουρκία και Γεωργία τέθηκαν αντιμέτωπες στην πρεμιέρα του AEGEAN Ακρόπολις με την πρώτη να επικρατεί με 101-88, εκμεταλλευόμενη τον πολύ καλό επιθετικό ρυθμό που είχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι σφιχτές άμυνες ήταν απούσες και για τις δύο πλευρές, οι σκληρές μονομαχίες έλλειψαν με το ταλέντο των παικτών στο σκοράρισμα να είναι αυτό που ξεχώρισε στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Η Γεωργία ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση χτυπώντας κοντά στο καλάθι με τους Σερμαντίνι και Σενγκέλια , γεγονός που τη βοήθησε να χτίσει διψήφια διαφορά(7-17,4'). H Toυρκία βρήκε κάποιες λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο, όμως η Γεωργία κέρδιζε τις περισσότερες διεκδικούμενες μπάλες,κλείνοντας έτσι το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 6 πόντους(18-24), ύστερα από παλικαρίσιο γκολ- φάουλ του Μαμουκελασβίλι.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Τουρκία βρήκε λύσεις στο παιχνίδι μισού γηπέδου, πετυχαίνοντας εκτός των άλλων τρία τρίποντα σε μικρό χρονικό διάστημα, δύο με τον Μαχμούτογλου και ένα με τον Τουντσέρ. Ένα ακόμα εύστοχο σουτ από την περίμετρο, αυτή τη φορά από τον Μπιτίμ την έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ(38-35, 15'). Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, η Γεωργία είχε απαντήσεις επιθετικά, όχι όμως αμυντικά και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο σουτ(48-46), ύστερα από άψογα εκτελεσμένη επίθεση των παικτών του Ηλία Ζούρου.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφερε και επιστροφή του Σέιν Λάκριν στη δράση, με τον Εργκίν Αταμάν να τον επιστρατεύει μετά από αρκετά παιχνίδια που έμεινε εκτός με πρόβλημα τραυματισμού. Τα πρώτα λεπτά ήταν μια άτυπη μονομαχία ανάμεσα στους Οσμάν και Σενγκέλια, με τον Κορκμάζ να βάζει από μακριά την Τουρκία στο +5(61-56, 24'). Οι άμυνες ξεκίνησαν να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο με τον Οσμάν να εκτοξεύει τη διαφορά με νέο σουτ τριών πόντων(70-59, 28'). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Γεωργία πίσω με 9 πόντους.

Ο Λάρκιν πέτυχε το πρώτο του καλάθι 7 λεπτά πριν το τέλος, η Γεωργία όμως είχε πνοή και μείωσε τη διαφορά στους 6 ύστερα από μακρινό τρίποντο του Σανάντζε(88-82, 35'). Το ματς πήρε επικίνδυνα τροπή θρίλερ με την Γεωργία να έχει την μπάλα δική της βρισκόμενη στο -3. Οι επιλογές της στην επίθεση δεν ήταν ιδανικές και οι παίκτες του Αταμάν πραγματοποίησαν ένα μικρό ξέσπασμα, το οποίο έκρινε οριστικά την έκβαση της αναμέτρησης. Ο Μαμουκελασβίλι με γκολ-φάουλ έγραψε το τελικό 101-88 υπέρ της Τουρκίας.

O Κορυφαίος: Αν πρέπει να διαλέξουμε έναν αυτός είναι ο Τσεντί Οσμάν. Ο φόργουορντ των Καβαλίερς βρήκε πόντους τόσο στο παιχνίδι 5 εναντίον 5 όσο και στο ανοιχτό γήπεδο, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 22 πόντους, ενώ παράλληλα κατέβασε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Γενικότερα πάντως το συγκρότημα του Αταμάν βρήκε λύσεις στα πρόσωπα πολλών παικτών με τους Κορκμάζ και Σενγκούιν να προσθέτουν από 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Σερμαντίνι με 18 πόντους και ποσοστό ευστοχίας 80% στα σουτ εντός πεδιάς.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Η Τουρκία ήταν πολύ εύστοχη από την περίμετρο μετρώντας 12 επιτυχημένες προσπάθειες σε συνολικά 26, ενώ η Γεωργία 7 σε συνολικά 24, στοιχείο που καθόρισε τον τελικό νικητή. Από την άλλη, το τεχνικό επιτελείο των Τούρκων πρέπει να προβληματιστεί από το γεγονός ότι η Γεωργία έκανε πάρτι κάτω από τη στεφάνη μαζεύοντας 12 παραπάνω ριμπάουντ(22-34).