15.6 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Elite League (16η Αγ.): “Απόδραση” Ελευθερούπολης από το άντρο του…superman Χουχούμη

Η Ελευθερούπολη είδε κι έπαθε στο Μεσολόγγι με αντίπαλο τον Χαρίλαο Τρικούπη του... superman Νίκο Χουχούμη, αλλά "απέδρασε" με πολύ μεγάλο διπλό με σκορ 104-94 μετά από δύο παρατάσεις! Οι δύο ομάδες... ζήλεψαν τη χθεσινή ραψωδία που πρόσφεραν Αμύντας και Τρίτωνας και πήγαν να τους μιμηθούν σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι. Ο Χουχούμης σκόραρε 41 πόντους(!), όμως, η Ελευθερούπολη είχε περισσότερους πρωταγωνιστές, αφού πέρα του Χάντσον που την κράτησε όρθια (24π.), είχε άριστο οργανωτή και σκόρερ τον Σοκ και "ήρωα" στο φινάλε του κανονικού αγώνα τον Σκουλίδα.

Στις πέντε συνεχόμενες νίκες η Ελευθερούπολη, που πήγε στο 10-5, πλησίασε την κορυφή κι έχει και ματς λιγότερο εντός με το Σχηματάρι, "φρένο" μετά από τρεις σερί νίκες στον Χαρίλαο που έχει ρεκόρ 8-8.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε στο 81-81, με τον Διονύση Σκουλίδα να σκοράρει δύο τρίποντα από το 81-75 και καθοριστική άμυνα στην τελευταία επίθεση του Χαρίλαου.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι για περισσότερα από 30 λεπτά, όμως, ο Χάντσον σήμανε την αντεπίθεση της Ελευθερούπολης και την κράτησε στο παιχνίδι.

Η πρώτη παράταση έληξε 87-87 με τον Ρόμπινσον να ισοφαρίζει για την Ελευθερούπολη 8'' πριν τη λήξη.

Στη δεύτερη, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερες αντοχές, καθαρό μυαλό και υπεροπλία λύσεων, μπήκαν με 10-1 και ουσιαστικά εξασφάλισαν το ματς.

Ηρακλής -Πανερυθραϊκός 76-87
Αμύντας-Τρίτωνας 105-101 (77-77 κ.αγ, 86-86 α' παρ, 95-95 β' παρ)

16. Καβάλα 16 (1-14)

*Οι πρώτες οκτώ ομάδες θα συμμετάσχουν στα πλέι οφς, και οι τέσσερις νικήτριες ομάδες σε Final Four. Οι δυο ομάδες που θα κερδίσουν στους ημιτελικούς θα ανέρθουν στην Basket League
** Οι ομάδες 11-14 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ, με τις δυο ηττημένες ομάδες να υποβιβάζονται στην Β' Εθνική
***Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις (15, 16) υποβιβάζονται αυτόματά στην Β' Εθνική