Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Champions League: Η ΑΕΚ κόντρα και στα προβλήματα (vids)

Πολύ δύσκολη εκτός έδρας αποστολή, στο Στρασβούργο απέναντι στη Στρασμπούρ, έχει η ΑΕΚ στο Basketball Champions League.

Στο «Rhenus Sport» δοκιμάζεται την Τρίτη (23/03, 21.30) η «Ένωση», η οποία έχει κάνει μέχρι στιγμής το «δύο στα δύο» στους «16» της διοργάνωσης, έχοντας κερδίσει κατά σειρά την Τουρκ Τέλεκομ και τη Στρασμπούρ στο ΟΑΚΑ.

Εκτός από το γαλλικό συγκρότημα οι κιτρινόμαυροι» έχουν να αντιμετωπίσουν και τις πολλές απουσίες τους, καθώς ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν μπορεί να υπολογίζει στους Μάρκους Σλότερ, Γιανίκ Μορέιρα και Κωστή Γόντικα, ενώ οι Νίκος Ζήσης και Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς συγκεντρώνουν λίγες πιθανότητες να παίξουν, ύστερα από μακρά περίοδο απουσίας. Από δίμηνη απραξία προέρχεται ο Νίκος Γκίκας, ο οποίος είναι έτοιμος ιατρικά, ενώ ο Μόουζες Κίνγκσλεϊ προέρχεται από τραυματισμό στον αστράγαλο, αν και δηλώνει πλέον καλύτερα.

Η Στρασμπούρ έχει υποστεί μέχρι στιγμής τρεις ήττες, σε ισάριθμα ματς, και «καίγεται» για τη νίκη, αφού σε περίπτωση ήττας θα μείνει εκτός διεκδίκησης θέσης στο Φάιναλ Έιτ. Παίζει, επί της ουσίας, το τελευταίο της χαρτί, για να μείνει «ζωντανή» στη «μάχη» της πρόκρισης. Διαθέσιμος για τον προπονητή της Λάσι Τουόβι θα είναι και ο Μπόνζι Κόλσον, που απουσίασε από το παιχνίδι στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Οι Γάλλοι προέρχονται από ήττα με 83-63 στην έδρα της Ντιζόν για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας, παρά τους 11π. που σημείωσαν οι Γιάνις Μορίν και Μπράντον Τζέφερσον. Η ΑΕΚ, από την πλευρά της, πανηγύρισε τη νίκη στην παράταση με 100-97 επί του Ηρακλή στο ΟΑΚΑ, για την Basket League, χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Ντάριλ Μέικον. Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, με 28π.

Οι δύο αντίπαλοι έχουν αναμετρηθεί ήδη πέντε φορές στο BCL, με ισορροπημένα αποτελέσματα, αφού κάθε ομάδα έχει από δύο νίκες κι ένα ματς έληξε ισόπαλο. Από τα πέντε προηγούμενα ματς, άπαντα κρίθηκαν με μονοψήφια διαφορά.

Η Στρασμπούρ έχει ρεκόρ 2-1 στα τελευταία τρία εντός έδρας παιχνίδια της για το Basketball Champions League, ενώ είχε χάσει τα έξι που είχαν προηγηθεί. Η γαλλική ομάδα είναι, επίσης, αήττητη σε πέντε εντός έδρας αγώνες απέναντι σε ελληνικές ομάδες. Η «Ένωση», εξάλλου, έχει ηττηθεί μόλις μία φορά στα δέκα πιο πρόσφατα παιχνίδια της για το BCL με γαλλικές ομάδες. Η μοναδική ήττα ήρθε φέτος, για την κανονική περίοδο, με 79-70 στην έδρα της Σολέ. Η ΑΕΚ έχει κερδίσει εννέα αγώνες BCL κόντρα σε ομάδες από τη Γαλλία, περισσότερους από ό,τι απέναντι σε ομάδες οποιασδήποτε άλλης χώρας.