Τετάρτη, 2 Οκτωβρίου, 2024

BCL: Έχασε η Τενερίφη, στη Φάλκο το ντέρμπι, ακάθεκτη η ΑΕΚ (vids)

Σπουδαία παιχνίδια με εναλλαγές και συγκινήσεις είχε να προσφέρει η πρώτη μέρα της 8ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

ΝΙΖΝΙ-ΤΕΝΕΡΙΦΗ 75-72

Η Νίζνι Νόβγκοροντ μπορεί να μην ξεκίνησε καλά, αλλά συνέχισε ιδανικά, είχε 75% από τα 6μ75 στο ημίχρονο και 53% ως το τέλος της αναμέτρησης για να φτάσει στη νίκη επί της Ιμπεροστάρ Τενερίφης με 75-72 εντός έδρας. Ήταν η πρώτη ήττα για την ισπανική ομάδα στο Basketball Champions League, στην 8η αγωνιστική της διοργάνωσης, ενώ ήταν και η τελευταία που είχε μείνει αήττητη στο τέλος του πρώτου γύρου.

Ο Μπράντον Μπράουν με 26 πόντους ήταν αυτός που έδωσε το.. σύνθημα για την Νίζνι, ενώ από την Τενερίφη κορυφαίος ήταν ο Γκιόργκι Σερμαντίνι με 19 πόντους, επτά ριμπάουντ και έξι ασίστ. Πολύ σημαντική απουσία για την ομάδα του Τσους Βιδορέτα αυτή του Μαρτσελίνιο Χουέρτας, ο οποίος ήταν στο ρόστερ, αλλά δεν αγωνίστηκε. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΛΙΕΚΤΑΜΠΕΛΙΣ-ΣΑΣΑΡΙ 82-86

Η Σάσαρι έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από την έδρα της Λιεκταμπέλις σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι από την αρχή μέχρι το φινάλε. Οι Ιταλοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη διαφορά από το 1ο δεκάλεπτο (12-24). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο, χωρίς να τα καταφέρουν, με την Σάσαρι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα εύκολο +13 (29-42).

Το δεύτερο μέρος είχει ένα διαφορετικό πρόσωπο. Η Λιεκταμπέλις με αιχμή του δόρατος τον Σάκιτς, κατάφερε να ανοίξει το ρυθμό και να μαζέψει τη διαφορά. Στα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι ροκάνισαν κι άλλο τη διαφορά καταφέρνοντας να μειώσουν ακόμα και στους τέσσερις, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, με το τελικό 82-86 να δίνει τη μεγάλη νίκη στην Σάσαρι. Κορυφαίος για την Σάσαρι ο Ντουέιν Έβανς με 17, ενώ ο Σάκιτς ξεχώρισε για την Λιεκταμπέλις με 31 πόντους και 8 ριμπάουντ. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΦΑΛΚΟ-ΝΤΙΖΟΝ 82-81

Στο ματς της αγωνιστικής και ντέρμπι του 4ου ομίλου η Φάλκο πήρε μία τεράστιας σημασίας νίκη επί της Ντιζόν στην παράταση με 82-81. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ ακόμα και με διψήφια διαφορά και να κλείσουν την πρώτη περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 21-12. Οι Γάλλοι γρήγορα όμως επανήλθαν και με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση σε συνδυασμό με καλή άμυνα κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στην ανάπαυλα (36-36).

Το δεύτερο μέρος είχε εξίσου συγκλονιστικές εναλλαγές. Στην 3η περίοδο οι δύο αντίπαλοι έβαζαν τα... πάντα και με επιμέρους 23-26 φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Στην 4η περίοδο, ωστόσο, οι δύο ομάδες... έσπασαν τα στεφάνια και με επιμέρους 12-9 οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί ένα τρίποντο του Φιλιποβίτι, δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκρινε το ματς υπέρ των γηπεδούχων. Ο Ρέντιτς με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ ο Ούλμερ ξεχώρισε από τους ηττημένους με 23 πόντους. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ-ΠΑΟΚ 98-83

Η Μπεσίκτας ήταν καλύτερη, κυριάρχησε κατά κράτος στα ριμπάουντ και έφτασε στη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 98-83 και τις δύο ομάδες να βρίσκονται πλέον στο 3-5, παραμένοντας στις δύο τελευταίες θέσεις του Δ’ Ομίλου του Basketball Champions League.

ΑΝΒΙΛ-ΡΑΣΤΑ ΒΕΧΤΑ 103-92

Σε ένα πανέμορφο, από πλευράς θεάματος, παιχνίδι η Άνβιλ πανηγύρισε μία σημαντική νίκη επί της Ράστα Βέχτα για τον όμιλο της ΑΕΚ με 103-92. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά καλά το παιχνίδι, κυρίως στην επίθεση και κατάφεραν να ξεφύγουν με 23-15 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στη 2η περίοδο το παιχνίδι έγινε ροντέο με τις δύο ομάδες να μην παίζουν άμυνα και την Βέχτα να μειώνει τελικά σε 48-44.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός αυτός συνεχίστηκε με την Άνβιλ να σκοράρει 33 στην 3η περίοδο και κάπου εκεί να τελειώνει την υπόθεση νίκη. Η 4η περίοδος δεν έφτανε στους φιλοξενούμενους, ώστε να γυρίσουν το παιχνίδι με την Άνβιλ να παίρνει την νίκη. Ο Λέντο με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο MVP των νικητών, ενώ για την Ράστα Βέχτα, ξεχώρισε ο Ντέιβις με 24 πόντους. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ-ΜΠΑΝΤΙΡΜΑ 83-72

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον του μέχρι το φινάλε, η Χάποελ Ιερουσαλήμ κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στην Μπαντιρμά με 83-72. Οι Ισραηλινοί ήταν καλύτεροι σε ολόκληρο το παιχνίδι και δίκαια έφτασαν στην νίκη, όντας από την 1η περίοδο μπροστά στο σκορ και ελέγχοντας το παιχνίδι. Οι Τούρκοι ήταν κοντά στο σκορ για 30 λεπτά (60-56), αλλά στο φινάλε μίλησε η έδρα και η εμπειρία και το ματς έγειρε προς τους γηπεδούχους. Κορυφαίος του γηπέδου ο Φελντέιν με 27 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τέρι με 14 π. και 10 ριμπάουντ. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΑΝΤΒΕΡΠ-ΜΠΟΥΡΓΚΟΣ 60-65

"Απόδραση" από το Βέλγιο για τους Ισπανούς οι οποίοι επικράτησαν με 65-60, φεύγοντας νικητές από μία δύσκολη έδρα. Το παιχνίδι είχε εξαιρετικά χαμηλό ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 22-28. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανεβάσουν ταχύτητα, αλλά δεν βελτίωσαν την άμυνά τους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι. Στην 4η περίοδο το ματς έγινε πολύ δυνατό, με τους Ισπανούς να αντέχουν και να κρατάνε το σπουδαίο διπλό. Ο Ριβέρο με 15 πόντους ήταν εκείνος που οδήγησε στην νίκη την Μπούργκος. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΟΡΤΕΖ-ΑΕΚ 67-79

Παρά την κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και την ταλαιπωρία του ταξιδιού της στο Πο, η ΑΕΚ πήρε με σχετική άνεση αυτό που ζητούσε κόντρα στην ελλιπή Ορτέζ. Τη νίκη με 79-67, η οποία τη διατηρεί στην κορυφή του Β΄ομίλου του BCL και την επόμενη εβδομάδα θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με σκοπό να μείνει μόνη της στην πρώτη θέση. Η καλή άμυνα ήταν και πάλι το κλειδί για τη νίκη, ενώ στην επίθεση τέσσερις παίκτες τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ-ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ 80-84

Σημαντική νίκη μέσα στην Γερμανία κατάφερε να πάρει η Νίμπουργκ επικρατώντας στο φινάλε της Μπάμπεργκ με 84-80. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για 30 λεπτά με τους Γερμανούς να έχουν το πάνω χέρι. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που άλλαξε τα πάντα. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 20-9 κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο και να φύγουν με το "διπλό" από την έδρα της Μπάγερν, πραγματοποιώντας μία σπουδαία ανατροπή. Καλύτερος για τους φιλοξενούμενους ο Χρουμπάν με 20 πόντους, ενώ για την Μπάμπεργκ ξεχώρισε ο Σένγκφελντερ.