16.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Μπλόκο στον… αέρα και ήττα για τον ΠΑΟΚ

Η Μπεσίκτας ήταν καλύτερη, κυριάρχησε κατά κράτος στα ριμπάουντ και έφτασε στη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 98-83 και τις δύο ομάδες να βρίσκονται πλέον στο 3-5, παραμένοντας στις δύο τελευταίες θέσεις του Δ' Ομίλου του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την επόμενη εβδομάδα (17/12) τη Φάλκο Σομπατέλι.

Το αρχικό 1-6 (1’46’’) έγινε γρήγορα... μακρινό παρελθόν για την ελληνική ομάδα. Οι Τούρκοι στο δικό τους κακό ξεκίνημα απάντησαν με ένα 9-0 (10-6, 5’40’’) και συνέχισαν έχοντας τον πρώτο λόγο για το 25-16 (9’40’’) και το 41-26 (15’) με τον ΜακΚίσικ να μετρά 7/7 σουτ εντός πεδιάς στο σημείο αυτό.
Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να «μαζέψει» τη διαφορά, μείωσε στους 10 στο ημίχρονο (51-41), αλλά είχε θέματα να λύσει: Άφηνε πολλά ελεύθερα σουτ, είχε χάσει κατά κράτος τη μάχη στη ρακέτα (20-8 τα ριμπάουντ) και δεν είχε παίκτες που συνήθως κάνουν το βήμα μπροστά σε καλή μέρα.

Ο Γκότσερ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με 4/4 τρίποντα, κάτι που έφερε τον ΠΑΟΚ σε πολύ δυσκολότερη θέση (63-41, 22’15’’). Ο δικέφαλος παρουσίασε σφυγμό στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να μειώσει στους έντεκα (71-60, 33’). Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς όμως έκανε και πάλι αλλαγές, επανέφερε τον Θίοντορ, ένα αντιαθλητικό φάουλ και μια τεχνική ποινή στον τούρκικο πάγκο βοήθησαν τους Θεσσαλονικείς να πλησιάσουν στους εννέα πόντους (92-83, 39'), αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο με τη νίκη να σφραγίζεται για τους Τούρκους με τελικό 98-83.

MVP: Ο Τζόρνταν Θίοντορ παρουσιάζεται πιο ώριμος από ποτέ στην καριέρα του και ήταν αυτός που (καθ)οδήγησε την Μπεσίκτας ως τη νίκη, έχοντας ο ίδιος doube double με 12 πόντους και 11 ασίστ, ενώ άγγιξε και το triple double, καθώς μάζεψε οχτώ ριμπάουντ.

ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο ΠΑΟΚ μόνο στα τελευταία λεπτά ουσιαστικά προσπάθησε λίγο περισσότερο στα ριμπάουντ και κατάφερε να κερδίσει κάποιες μάχες. Ήταν ένα κομμάτι του παιχνιδιού στο οποίο ηττήθηκε κατά κράτος από την Μπεσίκτας, η οποία βρισκόταν στο 20-6 στο ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με 37-24. Οι Τούρκοι το... συνόδευσαν με 16/30 τρίποντα που ήταν η... χαριστική βολή για την ελληνική ομάδα.

Διαιτητές: Ματζόνι (Ιταλία), Τσιουλίν (Ρουμανία), Μπελιάκοφ (Ρωσία)

Δεκάλεπτα: 25-18, 51-41, 79-59, 98-83