22.6 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

BCL: Εύκολα η Βόννη, ζορίστηκε η Σολέ (pics&vids)

Δεν άφησε περιθώρια η Βόννη στην Προύσα καθώς πάτησε το γκάζι από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν κοίταξε πίσω της καθόλου στο παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 91-73, στην Γαλλία η Σολέ πολύ δύσκολα απέναντι στη VEF Ρίγα, κατάφερε να πάρει την νίκη με σκορ  74-73 στον αγώνα που ξεπεράστηκαν οι 1000 πόντοι στην διοργάνωση.

Το παιχνίδι για το Group F του Basketball Champions League μεταξύ Μπούρσασπορ και Βόννης δεν αφήνει πολλά περιθώρια για κουβέντα, η κάτοχος του τροπαίου έκανε την πρεμιέρα της και έδειξε οτι το στέμμα της ανήκει, ήταν καλύτερη σε κάθε πλευρά του παρκέ, άνοιξε την διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους σε όλο το παιχνίδι. Έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, ενώ υποχρέωσαν τους Τούρκους στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στο Group C, ο αγώνας μεταξύ Σολέ και VEF Ρίγα, των ομάδων που και οι δυο είχαν ηττηθεί στην πρεμιέρα, ήταν αμφίρροπος με εναλλαγές καθώς οι δυο ομάδες ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ. Το παιχνίδι κρίθηκε στον πόντο στην κυριολεξία με τους γηπεδούχους εν τέλει να καταφέρνουν να πάρουν την πρώτη τους νίκη.

Στον συγκεκριμένο αγώνα είχαμε και τον πρώτο παίκτη στην ιστορία της διοργάνωσης που έφτασε τους 1000 πόντους, τον Βόιτεχ Χρούμπαν της Σολέ.