21 C

BCL: Άνετη η Τενερίφη, εμφατικό διπλό η Νταρσουσάφακα (pics+vids)

Στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, η Τενερίφη αγωνίστηκε εντός έδρας κόντρα στην Σολέ και επικράτησε με άνεση 95-75.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μπήκαν δυνατά, ωστόσο οι Ισπανοί κατάφεραν να βρουν λύσεις και από το δεύτερο δεκάλεπτο επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους, χωρίς να απειληθούν. Με αυτόν τον τρόπο ανέπτυξαν την τελική διαφορά 20 πόντων.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Σάσου Σαλίν, ο οποίος κατάφερε σε 21:27 λεπτά συμμετοχής να σημειώσει 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 28=17, 23-18, 29-16

Στσέτσιν- Σάσαρι 93-85

H Στσέτσιν υποδέχτηκε την Σάσαρι και νίκησε με σκορ 93-85.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ανεβάσουν διαφορά στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια κατά την διάρκεια του ημιχρόνου έχοντας το προβάδισμα 58-43. Στο δεύτερο μισό όμως, οι παίκτες της Στσέτσιν ανέβασαν πάλι τον ρυθμό τους και δημιούργησαν διαφορά, φτάνοντας στην νίκη.

Πρώτος σκόρερ βγήκε ο Μόρις Ουτέζε, ο οποίος κατάφερε σε 32:08 λεπτά παιχνιδιού να σημειώσει 19 πόντους.

Καρσίγιακα - Οστάνδη 94-77: Άνετα με το δεξί

Η Καρσίγιακα φιλοξένησε την ομάδα της Οστάνδης και επικράτησε με 94-77.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι φάνηκε πως μπήκαν καλύτερα μέσα στο παρκέ αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν στο ημίχρονο να προηγούνται με 48-40. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Καρσίγιακα ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 22 πόντους σε 24:21 λεπτά αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 25-14, 26-24, 23-16

Εμφατικό διπλό η Νταρσουσάφακα, 84-75 την Ρίγα

Η Ρίγα αντιμετώπισε εντός έδρας την Νταρουσάφακα. Η ομάδα από την Τουρκία πήρε την νίκη με 84-75.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί, σημειώνοντας μάλιστα σκορ άνω του double score αφού βρέθηκαν να προηγούνται με 18-33. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κάπως ισορρόπησαν τον ρυθμό ωστόσο η Νταρουσάφακα παρέμεινε μπροστά με 43-57. Στο δεύτερο μισό η Ρίγα μπόρεσε να βρει απαντήσεις αλλά δεν κατάφερε να φτάσει την πρώην ομάδα της Ευρωλίγκας.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Κάιλ Όλμαν με 21 πόντους σε 27:11 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 18-33, 25-24, 14-14, 18-13