19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

BCL: Το τρένο της Μονακό και τα δύο θρίλερ (vids)

Η 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League ολοκληρώθηκε την Τετάρτη και οι ελληνικές ομάδες μέτρησαν 0/3.

Ο ΠΑΟΚ ζόρισε και φέτος την κάτοχο του τροπαίου, Τενερίφη, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 79-74 στην Πυλαία. Κατσίβελης και Τζόουνς πάλεψαν ενώ εκτός των τραυματισμών-αποχωρήσεων, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος επέστρεψε στα παρκέ, παίζοντας για δύο λεπτά κόντρα στην ισπανική ομάδα.

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Το ματς της Γιουβέντους με την Σάσαρι κρίθηκε στην παράταση με τους Λιθουανούς να κερδίζουν 90-85. Ο Ντέντι που οδήγησε με τρίποντο το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Μπάμφορθ σημείωσε 22 πόντους και κατέβασε 9 ριμπάουντ για την ιταλική ομάδα.

Αήττητη παρέμεινε η Μονακό που νίκησε 88-73 την Όλντενμπουργκ, έχοντας ως πρωταγωνιστική τον Σι, που τελείωσε με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ. Δεν έφτασε το double-double του Μαχάλμπασιτς (18π., 10ριμπ.) στους Γερμανούς.

Η δεύτερη παράταση της ημέρας παίχτηκε στην Μούρθια, με την ισπανική ομάδα να χάνει 91-96 από την Καρσίγιακα. Στα 28" για το τέλος ο Τζόουνς ισοφάρισε για τους Τούρκους (80-80), που γλίτωσαν το έμφραγμα στην παράταση.  Εκπληκτική εμφάνιση από τον Κένεντι που σταμάτησε στους 30 πόντους, κατεβάζοντας και 13 ριμπάουντ. Από 21 πόντους είχαν για την Μούρθια οι Κλουφ και Χάνα.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Μια ακόμη βαριά ήττα υπέστη η Γκαζιάντεπ, που έχασε 99-74 από την Βέντσπιλς στην Τουρκία. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα βρέθηκε και στο -30, 41-71! Ο Χάμιλτον είχε 26 πόντους για τους νικητές ενώ για τους γηπεδούχους πάλεψε ο Ραντ με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η Λούντβιγκσμπουργκ επιβλήθηκε σχετικά εύκολα με 94-74 της Σαλόν με κορυφαίους τον Μακνίλι (17π.) και τον Τίεμαν (16π.)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Ένα από τα χειρότερα φετινά παιχνίδια έγινε στην Πολωνία, όπου η Ρόζα Ράντομ νίκησε με 49-48 την Μπάνβιτ, ανοίγοντας λογαριασμό στην διοργάνωση. 19/58 σουτ οι γηπεδούχοι, 16/53 οι φιλοξενούμενοι κι αυτό αρκεί. Με τόσα τούβλα σηκώνεις οικοδομή!

Ολίμπια Λουμπλιάνα-Βενέτσια 66-76

Μπαϊρόιτ-Εστουδιάντες 84-90 (82-82 κ.α.)

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα η Αβελίνο νίκησε με 80-63 την Νίμπουρκ στην Ιταλία, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση. Ο Ριτς είχε 23 πόντους, ο Γουέλς 19 και ο Φιλόι 16.

Μπεσίκτας-Άρης 83-61

Βόννη-Ναντέρ 62-84

Οστάνδη-Ζιελόνα Γκόρα 82-78

Αβελίνο-Νίμπουρκ 80-63

1. Μπεσίκτας 4-1