27.5 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Η μπίλια έκατσε στην Τενερίφη (vids, pics)

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε όπως και πέρυσι τα βρήκε σκούρα απέναντι στον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, αλλά κατάφερε να φύγει νικήτρια με το τελικό 74-79, για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League. Οι Ισπανοί ήταν βρήκαν σκορ από τα 6μ75 στο πρώτο μισό και ήταν οι καθαροί νικητές στη ρουλέτα των βολών, έχοντας παράλληλα 24/34 συνολικά από τη γραμμή, απέναντι στο 8/14 των γηπεδούχων.

Η ισπανική ομάδα με μεγάλο σύμμαχο τα σουτ τριών πόντων και κάποια μαζεμένα επιθετικά ριμπάουντ είχε τον πρώτο λόγο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται να κυνηγάει στο σκορ από το 4-3 (2’) και μετά. Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε έφτασε στο 6-13 (4’) και το 14-23 (9’43’’) με τον Απόλλωνα Τσόχλα να μειώνει με τη λήξη της πρώτης περιόδου (17-23).

Το πρόβλημα της ελληνικής ομάδας ήταν τα τρία φάουλ του Λίνου Χρυσικόπουλου, ο οποίος είχε δώσει λύσεις επιθετικά με την είσοδό του στο παιχνίδι, αλλά τα δύο του Μαργαρίτη. Και φυσικά τα 4/6 τρίποντα των αντιπάλων του.

Οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τέσσερα συνεχόμενα λάθη του ΠΑΟΚ (είχε διαπράξει μόλις ένα στο πρώτο δεκάλεπτο) για να φτάσει στο +12 (24-36, 16’23’’). Οι λύσεις ήρθαν κυρίως διά χειρός Δημήτρη Κατσίβελη, ο οποίος ανέλαβε και την οργάνωση, αλλά και την εκτέλεση, μειώνοντας την απόσταση στους τέσσερις πόντους (34-38, 19’). Και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τους παίκτες του να μπαίνουν… κεφάτοι και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Τσόχλα, Τζόουνς, Ζάρας να συνδράμουν για το 46-46 (23’30’’).

Η ισορροπία αυτή δεν έμεινε για πολύ (46-54, 26’), αλλά ο «δικέφαλος του βορρά» συνέχισε την προσπάθειά του (55-56, 28’30’’). Στο διάστημα αυτό ο πρωταγωνιστής της Ιμπεροστάρ Τενερίφε ήταν ο Νίκο Ριτσότι, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους στην τρίτη περίοδο.

O ΠΑΟΚ έμενε κοντά στο σκορ, αλλά δεν μπορούσε να προσπεράσει.

Το 5ο φάουλ του Βαγγέλη Μαργαρίτη (35’25’’) προβλημάτισε, αφού είχε κάτι παραπάνω από ουσιαστική παρουσία, όπως και μια τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον πάγκο της ελληνικής ομάδας. Στον αντίποδα ήρθε το τέταρτο φάουλ του Μάικ Τόμπεϊ και πέμπτο των Ισπανών, αμέσως μετά, με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να γράφει το 66-67 (36’50’’). Ένα γκολ φάουλ του Χαβιέ Μπεϊράν διαμόρφωσε το 66-70 με τον Λάκι Τζόουνς να ισοφαρίζει το παιχνίδι με τέσσερις συνεχόμενους πόντους (70-70, 38’40’’).

O Τσόχλας ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για το 73-72 με ένα λεπτό για το τέλος, ο Ριτσότι απάντησε (73-74, 39'30'') και ο Σαν Μιγέλ με 1/2 βολές οδήγησε στο 73-75 (39'38''). Ο Κατσίβελης τον μιμήθηκε (74-75, 39'40'') και ο Ριτσότι ακολούθησε και αυτός στο ίδιο μονοπάτι (74-76). Ο Τιμ Αμπρομάιτις πήρε ίσως το πιο σημαντικό ριμπάουντ του αγώνα, κέρδισε το φάουλ και πήγε με τη σειρά του στη γραμμή για να γράψει το 74-78 με 10'' στο ρολόι.

Η τάπα του Ριτσότι στον Ζάρα έδωσε ουσιαστικά τέλος στο παιχνίδι, που σφραγίστηκε με το 74-79 με τον Σαν Μιγέλ να έχει 1/2 βολές.

Το γεγονός: Η επιστροφή του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου στο παρκέ για πρώτη φορά από τις 23 Ιουλίου ουσιαστικά, όταν είχε αγωνιστεί στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 στην Κρήτη, κατακτώντας τον τίτλο.

Ο Έλληνας φόργουορντ έμεινε στο παρκέ για περίπου δύο λεπτά, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να τον χρησιμοποιεί στα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι αριθμοί του αγώνα: Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε είχε το λίαν εκνευριστικό 7/11 από τα 6μ75 στο πρώτο ημίχρονο.

Οι απόντες: Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Κρουμπάλι, ενώ ήταν και το πρώτο του παιχνίδι χωρίς τον Ντίλαρντ, με τον οποίο λύθηκε η συνεργασία.

Δεκάλεπτα: 17-23, 36-42,  57-61, 74-79