Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

BCL: Ελληνικό «ναυάγιο», ισπανική… επιδρομή και Ντιζόν (vids)

Με νίκες συνέχισαν οι ισπανικές ομάδες, ενώ Ντιζόν και Τουρκ πήραν σπουδαίες νίκες κρατώντας ψηλά την γαλλική και τουρκική σημαία αντίστοιχα. Με βαριές ήττες ολοκλήρωσαν την 10η αγωνιστική οι ελληνικές ομάδες, ενώ Χολόν και Μπάμπεργκ χαμογέλασαν ξανά.

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ-ΛΙΕΚΤΑΜΠΕΛΙΣ 92-83

Η Τουρκ Τέλεκομ ήταν ανώτερη σε ολόκληρη τη διάρκεια του ματς και επικράτησε της Λιεκταμπέλις πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από το ξεκίνημα να ελέγχουν τον ρυθμό και παράλληλα τον αγώνα, έχοντας συνεχώς το προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους όμως να μην τα παρατάνε ποτέ. Ωστόσο εκείνο που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του ματς και την τελική επικράτηση ήταν το εξαιρετικό ξεκίνημα που έκαναν στην 4η περίοδο παίρνοντας διψήφια διαφορά, γεγονός που έκανε τους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν επιπόλαια και να χάσουν εύκολα καλάθια. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Κάιλ Γούιλτζερ με 27 πόντους (8/8 δίποντα), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαλίνσκας με 17π. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΣΟΜΠΑΤΕΛΙ-ΣΑΡΑΓΟΣΑ 70-77

Οι Ισπανοί πήραν μία δύσκολη και σημαντική νίκη μέσα στην έδρα της Σομπατέλι με σκορ 77-70. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν την κυριαρχία στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, δείχνοντας από την αρχή πως θέλουν την νίκη διακαώς. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν και δεν έπεσαν με κάτω τα χέρια, αλλά η προσπάθεια που έκαναν, κυρίως στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου δεν ήταν αρκετή. Πολυτιμότερος για την Σαραγόσα ο Μπρουσίνο με 15π. και ένα απίστευτο τρίποντο με το σκορ στο 70-72, ενώ από την Σομπατέλι ξεχώρισε ο Περλ με 14π. και 5 ασίστ. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΤΕΝΕΡΙΦΗ 54-80

Η Τενερίφη ήρθε υποψιασμένη στην Ελλάδα, έχοντας… ιδρώσει στον πρώτο γύρο στην έδρα της για να κάμψει την αντίσταση του Περιστερίου και σήμερα δεν το άφησε να πάρει ανάσα. Το 80-54 για την ομάδα του Τσους Βιδορέτα ήρθε εύκολα και δίκαια, αφού “αιχμαλώτισε” την ελληνική ομάδα και  έφερε τους Ισπανούς στο 9-1 επιβεβαιώνοντας ότι παραμένουν ένα από τα μεγάλα φαβορί τς διοργάνωσης και άφησε το Περιστέρι στο 6-4, πάντα σε θέση πρόκρισης αλλά και πάντα με την αγωνία και τους διώκτες σε απόσταση βολής. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΧΟΛΟΝ-ΤΟΡΟΥΝ 99-86

Η Χολόν πήρε μία εύκολη νίκη απέναντι στην Τορούν χάρη κυρίως στο εξαιρετικό της 1ο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα παίρνοντας δίκαια την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν, κυρίως στην 2η περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν, ωστόσο στο 2ο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην 4η περίοδο η Χολόν έπαιξε εξαιρετικά στην επίθεση και σφράγισε μία σημαντική επικράτηση, παρότι η Τορούν πάλεψε ως το τέλος. Ο έμπειρος Γκάι Πνίνι ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι στηρίχτηκαν στις προσπάθειες του Χόρνσμπι (14π.). Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ-ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ 86-81

Σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές εναλλαγές οι Γερμανοί κατάφεραν να πάρουν μία δύσκολη νίκη με 86-81 απέναντι στους Τούρκους. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και κατόρθωσαν να πάρουν μία μικρή διαφορά στο τέλος της 1ης περιόδου. Ωστόσο η Μπάμπεργκ έκανε... πάρτυ στην 2η και την 3η περίοδο σκοράροντας 58 πόντους! Στο φινάλε η Γκαζιαντέπ έψαξε την μεγάλη ανατροπή, ωστόσο δεν τα κατάφερε αφού οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και πανηγύρισαν μία νίκη που τους κρατά ζωντανούς στο κυνήγι της 4ης θέσης. Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Τέιλορ με 15π. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΑΝΒΕΡΠ-ΑΕΚ 73-61

Η ΑΕΚ έμεινε στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και στην Αμβέρσα δεν εμφανίστηκε ποτέ. Υπέστη μια οδυνηρή ήττα από την μέτρια Αντβέρπ με 73-61 μετά από τραγική εμφάνιση και ισοβαθμεί πλέον ξανά στη κορυφή του Β’ ομίλου του BCL με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, θέτοντας εν αμφιβόλω το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Τα πολύ κακά ποσοστά σε τρίποντα και βολές ήταν καταδικαστικά. Ντεμπούτο για τον Τζεράι Γκραντ, που βοήθησε αμυντικά.

ΜΑΝΡΕΣΑ-ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ 92-68

Σε ένα παιχνίδι που δεν χωράει ιδιαίτερη κριτική η Μανρέσα επικράτησε του Στρασβούργου με 92-68 επιστρέφοντας στην κορυφή του 1ου ομίλου και δείχνοντας για ακόμα μία φορά πως πρόκειται για εξαιρετική ομάδα. Οι Ισπανοί επικράτησαν με μεγάλη άνεση και καθάρισαν το ματς από το ημίχρονο, όντας ήδη μπροστά στο σκορ με 12 πόντους. Στο τέλος της 3η περιόδου δε η διαφορά είχε φτάσει στους 24 πόντους με το παιχνίδι να χάνει κάθε ενδιαφέρον. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Λουκ Νέλσον με 15 πόντους, αν και είχε πολλούς παίκτες σε εξαιρετική μέρα. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ-ΝΤΙΖΟΝ 88-93

Σε ένα παιχνίδι που είχε στον έλεγχό της για πάνω από 30 λεπτά η Ντιζόν, κατάφερε να πάρα μία εντέλει αγχωτική νίκη μέσα στην έδρα της Μπρίντιζι. Οι γηπεδούχοι έδειξαν ανωτερότητα από το 1ο λεπτό και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης. Ωστόσο στην έναρξη του 4ου δεκαλέπτου μία τεράστια χαλάρωση από την πλευρά των Γάλλων επέτρεψε στους Ιταλούς να μειώσουν και να αρχίσουν να πιστεύουν πως θα ολοκληρώσουν μία φανταστική ανατροπή. Η Ντιζόν σοβαρεύτηκε και με τους Χόλστον και Σουλαϊμόν να είναι οι κορυφαίοι της πήρε την νίκη που την διατήρησε 1η στον 2ο όμιλο. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.