14.8 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

BCL: Με ψηλά το κεφάλι ο ΠΑΟΚ, σοκ για την Τενερίφη, 40άρα η Ντιζόν (vids)

Έπεσε η αυλαία του 3ου και 4ου ομίλου του Basketball Champions League μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ αποχαιρέτισε τη διοργάνωση κάνοντας... ζημιά στη Βόννη, την οποία νίκησε και της στέρησε το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση, ενώ το αποδεκατισμένο Περιστέρι πάλεψε αλλά λύγισε κόντρα στη Νίμπουρκ στην Τσεχία. Ματσάρα για γερά... νεύρα έγινε στη Γερμανία, όπου η αδιάφορη Μπάμπεργκ νίκησε την Τενερίφη και της στέρησε την πρωτιά του 3ου ομίλου, ενώ τη νίκη της βραδιάς έκανε η Ντιζόν που διέλυσε την Μπεσίκτας με 41 πόντους διαφορά.

Το Περιστέρι πήγε αποδεκατισμένο στην Τσεχία, χωρίς Ξανθόπουλο, Βασιλόπουλο, Γόντικα και με τον Χάτσερ παρόντα αλλά χωρία να πατάει παρκέ, όμως η επιστροφή του δικαιούται να το βρει χαμογελαστό. Μπορεί να έχασε από τη Νίμπουρκ με 84-72 σε αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο τελευταίο δίλεπτο, όμως άφησε πολλές υποσχέσεις για την φάση των “16”, με τους Τσέχους στον αντίποδα να τερματίζουν στην πρώτη θέση του ομίλου κατακτώντας το απόλυτο πλεονέκτημα στα νοκ άουτ ματς. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Με νίκη αποχαιρέτησε ο ΠΑΟΚ την ευρωπαϊκή του διαδρομή στο BCL, υποδεχόμενος την Βόννη (που είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή της, αλλά όχι και το πλεονέκτημα έδρας) στο “Paok Sports Arena” για τη 14η αγωνιστική και επικρατώντας με 103-84. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Τρελό παιχνίδι έγινε στη Γερμανία, εκεί όπου η Μπάμπεργκ υποδέχθηκε την Ιμπεροστάρ Τενερίφη και πήρε τη νίκη με 98-96, αφήνοντας τους Ισπανούς στη δεύτερη θέση της κατάταξης στον 3ο Όμιλο. Αξίζει λίγο να δείτε πως έφτασε το παιχνίδι στην παράταση: Ο Σάσου Σάλιν λιποθύμησε, έπεσε στο παρκέ, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Δύομιση λεπτά αργότερα επέστρεψε ευστόχησε σε τρίποντο και κέρδισε το φάουλ.

Δεν ευστόχησε στη βολή, αλλά ο Γιούστα ευστόχησε από τη γωνία και έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο, γράφοντας το 87-87 με 1’’ για τη λήξη. Στην παράταση το σόου του Χουέρτας συνεχίστηκε με το παιχνίδι να πηγαίνει στο 90-96. Ήταν η σειρά της Μπάμπεργκ να επιστρέψει και τελικά να πάρει τη νίκη με το τελικό 98-96 χάρη σε ένα τρίποντο του Ζένγκφελντερ , με τον Σάλιν να αστοχεί με τη λήξη.

Μία καταστροφική 4η περίοδος στέρησε από την VEF Ρίγα, τη δυνατότητα να πετύχει τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, με τη Νίζνι να φεύγει νικήτρια από την Λετονία με 81-74 και να τερματίζει στην 3η θέση της βαθμολογίας, παίρνοντας την πρόκριση για τη φάση των "16". Οι Λετονοί με ρεκόρ 1-13, ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους ως η χειρότερη ομάδα της διοργάνωσης...

Στο ματς των... αποκλεισμένων, Γκαζιάντεπ και Μόρναρ Μπαρ έπαιξαν για την 6η θέση του ομίλου, με τους Τούρκους να επικρατούν, σε ένα «κλειστό» ματς, με 86-79.

Δείτε την τελική βαθμολογία του 3ου ομίλου ΕΔΩ.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Η Σαραγόσα επικράτησε με 93-91 της Μπρίντιζι στην Ιταλία και πήρε την πρώτη θέση του 4ου ομίλου, σε ένα συγκλονιστικό ματς, που κρίθηκε με buzzer beater του Ένις, 2,6'' πριν τη λήξη, την ίδια ώρα που η Ντιζόν διέλυε με διαφορά... ρεκόρ 41 πόντων την αδιάφορη, από όλες τις απόψεις, Μπεσίκτας και τερμάτιζε δεύτερη στον όμιλο.

Πολύ καλό ματς έγινε και μεταξύ των ήδη αποκλεισμένων, Νεπτούνας και Σομπατέλι, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 87-83, επιστρέφοντας από το -12 όπου βρέθηκαν στην πρώτη περίοδο του ματς.

Δείτε την τελική βαθμολογία του 4ου ομίλου ΕΔΩ.