21.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

BCL: Μεγάλη η… Χάρις της, ζόρια για την Μπεσίκτας (vids)

Με 2/3 νίκες ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική του Basketball Champions League για τα ελληνικά χρώματα με την ΑΕΚ να κερδίζει την Ολίμπια Λιουμπλιάνα και τον ΠΑΟΚ να χάνει από την Νεπτούνας στην Λιθουανία.

Ο Μάνι Χάρις ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ στο 91-73 κόντρα στην Ολίμπια Λιουμπλιάνα. Ο Αμερικανός γκαρντ οδήγησε την "ένωση" στην νίκη, έχοντας 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ολοκληρώνοντας μια πληθωρική και ηγετική εμφάνιση.

Αντίθετα ο ΠΑΟΚ επιστρέφει με κατεβασμένο το κεφάλι από την Κλαϊπέντα, μετά την ήττα 82-69 από την Νεπτούνας. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου σπατάλησε το πρώτο δεκάλεπτο και δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από τους Λιθουανούς.

Θυμηθείτε τι έγινε στα χθεσινά παιχνίδια με κλικ εδώ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Α' Όμιλος

Η Καρσίγιακα, αφού ξεπέρασε το κακό πρώτο δεκάλεπτο, επικράτησε 97-81 της Ενισέι, μένοντας μόνη δεύτερη στην βαθμολογία. Double-double από τον Κένεντι με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ. Με κορυφαίο τον Πολονάρα (18π.) η Σάσαρι γλίτωσε το στραβοπάτημα απέναντι στην Χάποελ Χολόν (98-94). Σπουδαίο ματς έγινε στην Γερμανία όπου η Όλντενμπουργκ υπέταξε με 102-95 την Γιουβέντους χάρις στους 34 πόντους του Πόλντινγκ.

Β' Όμιλος

Στο τελευταίο χρονικά ματς του ομίλου του ΠΑΟΚ, η κάτοχος του θεσμού Τενερίφη νίκησε με 73-61 την Σαλόν εκτός έδρας, ισοβαθμώντας με την Λούντβιγκσμπουργκ στην κορυφή του γκρουπ. Ο Ριτσότι είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ για τους Ισπανούς.

Γ' Όμιλος

Διπλό που της επέτρεψε να παραμείνει σε τροχιά κορυφής πήρε η Στρασμπούρ που επιβλήθηκε 74-63 της Ρόζα Ράντομ. Κορυφαίος του αγώνα ο Λαμπεϊρί με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Δ' Όμιλος

Η Μπεσίκτας μάτωσε για να περάσει από την Βόννη με 74-73 με την γερμανική ομάδα να βάζει δύσκολα στους πρωτοπόρους του ομίλου. Ουίμς και Λίμα πέτυχαν από 14 πόντους για τους νικητές.

Νίμπουρκ -Οστάνδη 86-82
Άρης-Αβελίνο 59-56
Ναντέρ -Ζιελόνα Γκόρα  95-82

Βόννη -Μπεσίκτας 73-74

1. Μπεσίκτας 5-1