16.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

BCL: Μεγάλες ελληνικές νίκες, «γκρέμισμα» των αήττητων Χάποελ – Ντιζόν (vids)

Μεγάλη βραδιά για τις δύο ελληνικές ομάδες που αγωνίζονταν σήμερα στην πρώτη μέρα της 5η αγωνιστικής του Basketball Champions League, καθώς ο ΠΑΟΚ πέτυχε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση κόντρα στην Μπρίντιζι στην Πυλαία ενώ το Περιστέρι  πέτυχε μεγάλη ανατροπή επί της Μόρναρ Μπαρ και ανέβηκε στη δευτερη θέση του τρίτου ομίλου (με ένα ματς περισσότερο). Η βραδιά περιείχε ακόμα το «γκρέμισμα» δύο αήττητων, μέχρι τώρα, ομάδων και την πανηγυρική νίκη της Μπεσίκτας επί της Σομπατέλι.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ένα ψυχωμένο Περιστέρι φτιαγμένο από μέταλλο και καρδιά πήρε ένα σπουδαίο διπλό στο Μαυροβούνιο απέναντι στη Μόρναρ Μπαρ με 73-65 και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο διαδοχικές ήττες. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Ουίλιαμ Χάτσερ (23π.) οποίος… ξύπνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο και «έκλεψε» ένα θεωρητικά χαμένο ματς πραγματοποιώντας σερί 16-0 στο τέλος της αναμέτρησης. Πλέον η ομάδα του Ηλία Ζούρου ανέβηκε στο 3-2 ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στον πάτο του τρίτου ομίλου με 0-5. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές από τη μεγάλη ανατροπή του Περιστερίου ΕΔΩ

Δείτε τη βαθμολογία του τρίτου ομίλου ΕΔΩ

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Σε ένα ματς πραγματικό ντέρμπι ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 95-91 της Μπρίντιζι -σε μια βραδιά που είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων- και πήρε την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League μετά από πέντε αγωνιστικές διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.  Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές της νίκης του ΠΑΟΚ επί της Μπρίντιζι ΕΔΩ

Στον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης, που ήταν και ο μοναδικός που είχε πλήρη δράση σήμερα, η Μπεσίκτας συνέτριψε την Σομπατέλι στην Τουρκία με 74-49, με πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Μακαντού που πέτυχε «double-double» έχοντας 12 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ. Μετά από αυτό τη νίκη η Μπεσίκτας ισοβαθμεί με την Σομπατέλι με ρεκόρ 2-3 στην 5η θέση του ομίλου έχοντας μαζί τους και την Μπρίντιζι.

Η Βόννη επίσης πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη επί της Νεπτούνας Κλαϊπέντα με 97-85 -και διακριθέντα τον Άντονι Ντιλέο (11 π. 8 ασίστ)- την οποία «έπιασε» στη δεύτερη θέση του ομίλου όπου συγκατοικούν πλέον και οι δύο με ρεκόρ 3-2.

Τέλος τη νίκη της βραδιάς στον όμιλο πέτυχε η Σαραγόσα, η οποία «έσπασε» το αήττητο της Ντιζόν επικρατώντας των Γάλλων με εμφατικό τρόπο στην Ισπανία με 75-60.

Δείτε τη βαθμολογία του τετάρτου ομίλου ΕΔΩ

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Στο μοναδικό ματς που διεξήχθη σήμερα για τον πρώτο όμιλο, η Λιετκαμπέλις, με ηγετική εμφάνιση του Ζέλικο Σάκιτς που πέτυχε 32 πόντους (6/5 τρίποντα), πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση απέναντι στην Τορούν, που δείχνει να είναι η πιο αδύναμη ομάδα της διοργάνωσης.

Δείτε τη βαθμολογία του πρώτου ομίλου ομίλου ΕΔΩ

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον δεύτερο όμιλο, όπου συμμετέχει και η ΑΕΚ, η Ορτέζ έκανε την έκπληξη υποχρεώνοντας την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση με 81-75 και πλέον ο σημερινός (13/11) αγώνας της «Ένωσης» με την Μπούργος στο ΟΑΚΑ αποκτά κομβική σημασία για τους «κιτρινόμαυρους».

Στο άλλο ματς του ομίλου που παίχτηκε σήμερα η Μπαντίρμα, με τον Τάιλερ Καλινόσκι να σημειώνει 20 πόντους, έκανε την έκπληξη επικρατώντας με 83-71 της Ράστα Φέχτα στη Γερμανία, και ανέβηκε στην 4η θέση του ομίλου -ισοβαθμεί με Ορτέζ αλλά και ΑΕΚ, που έχει ένα ματς λιγότερο- έχοντας ρεκόρ 2-3.