21.1 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

BCL: Η μοναξιά της κορυφής, η πτήση για πρόκριση και οι ακλόνητες πρωτιές (vids)

Με μεγάλες νίκες για τις ελληνικές ομάδες ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική του Basketball Champions League καθώς η ΑΕΚ επικράτησε της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ, καλύπτοντας και τη διαφορά των 7 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στο Ισραήλ, και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον 2ο όμιλος, ενώ το Περιστέρι απέκτησε σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση μετά την εκτός έδρας νίκη επί της VEF Ρίγα. "Ακούνητες" από την κορυφή Βόννη και Σάσαρι, μεγάλη νίκη για την Σαραγόσα.

Διαβάστε και δείτε όλα όσα έγιναν στην πρώτη μέρα της 9ης αγωνιστικής που διεξήχθη την Τρίτη (17/12) ΕΔΩ.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Κυριαρχώντας πλήρως στην τελευταία περίοδο και με την ώθηση που της έδιναν οι 9.000 φίλοι της, που βρέθηκαν στις εξέδρες του ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ επικράτησε της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 91-78 στο ντέρμπι του Β’ ομίλου του BCL. Κάλυψε μάλιστα και τη διαφορά των 7 πόντων με την οποία είχε χάσει στο Ισραήλ στον πρώτο γύρο, οπότε όχι μόνο μένει μόνη της στην κορυφή του ομίλου, αλλά ουσιαστικά έχει “κλειδώσει” μία από τις δύο πρώτες θέσεις, που δίνουν πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, και είναι το μεγάλο φαβορί για την πρώτη. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Η Άνβιλ Βλόκλαβεκ, πρωταγωνιστή τον "συνήθη ύποπτο" Τόνι Ρότεν (20 π., 5 ασ.), πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Σαν Πάμπλο Μπούργος με 100-90 στην Πολωνία και την "έπιασε" στη βαθμολογία του δευτέρου ομίλου, αφού πλέον οι Πολωνοί ανέβηκαν κι αυτοί στο 5-4, όπου βρίσκεται μάλιστα από χθες (17/12) και η Ράστα Φέχτα, με την μάχη για την πρόκριση πλέον να κορυφώνεται.

Η Μπαντίρμα νίκησε στην έδρα της με 89-81 την Άντβερπ σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους Τούρκους μεν να κρατάνε συνεχώς το προβάδισμα αλλά τους φιλοξενούμενους να μην χάνουν ποτέ την επαφή τους με το σκορ ως και την 4η περίοδο. Αυτό που καθόρισε τελικά την αναμέτρηση ήταν ότι η Μπαντίρμα είχε σε φοβερή βραδιά τον Εμμάνουελ Τέρι (25 π., 7 ριμπ.) και ανέβασε έτσι το ρεκόρ της σε 4-5 μένοντας "ζωντανή" όσον αφορά την πρόκριση, ενώ άφησε την Άντβερπ στην τελευταία θέση του ομίλου μαζί με την Ορτέζ με ρεκόρ 2-7.

Δείτε τη βαθμολογία του δεύτερου ομίλου ΕΔΩ.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Στο μοναδικό ματς του 3ου ομίλου που διεξαγόταν σήμερα το Περιστέρι πήρε νίκη πρόκρισης κόντρα στη VEF Ρίγα, της οποίας επικράτησε με 71-64 μέσα στη Λετονία και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη χθεσινή (17/12) ήττα της Μπάμπεργκ, αφού πλέον έχει προβάδισμα δύο νικών έναντι των Γερμανών για την 4η προνομιούχο θέση του 3ου ομίλου. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές από τη νίκη του Περιστερίου ΕΔΩ.

Δείτε τη βαθμολογία του τρίτου ομίλου ΕΔΩ.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Στο μοναδικό ματς που διεξαγόταν σήμερα για τον πρώτο όμιλο, η Ντιναμό Σάσαρι, με τον Μισέλ Βιτάλι να κάνει "όργια" σημειώνοντας 20 πόντους επικράτησε εντός έδρας της Τουρκ Τέλεκομ, με 92-89, στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής, αφού έδειξε ψυχραιμία και συγκέντρωση όταν είδε το +9 του ημιχρόνου να μετατρέπεται σε -2 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Οι Ιταλοί είναι πλέον μόνοι πρώτοι στην κατάταξη, με ρεκόρ 7-2, αφήνοντας του Τούρκους στην 3η θέση με 6-3, ισόβαθμους με την Μανρέσα.

Δείτε τη βαθμολογία του πρώτου ομίλου ΕΔΩ.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Με ένα φοβερό "ξέσπασμα" στην 4η περίοδο, όπου πέτυχε 36 (!)  πόντους, η Βόννη επικράτησε εντός έδρας της Μπρίντιζι με 101-93, με πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Σούμποτιτς που άγγιξε το "double-double" (15 π. , 9 ριμπ.). Με αυτή τη νίκη οι Γάλλοι ανέβασαν το ρεκόρ τους σε 6-3 και παρέμειναν στην κορυφή του 4ου ομίλου, όπου συμμετέχει και ο ΠΑΟΚ που ηττήθηκε χθες στην Πυλαία από την Φάλκο Σομπατέλι.

Χωρίς να συναντήσει καμία αντίσταση η Ντιζόν "συνέτριψε" τη Νεπτούνας στη Γαλλία, με 92-71 και συνέχισε να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου, όπου πηγαίνει "χέρι-χέρι" με την Βόννη αμφότερες με ρεκόρ 6-3.

"Ο θάνατός σου, η ζωή μου" θα μπορούσε να είναι ο τίτλος του ματς μεταξύ της Σαραγόσα και της Μπεσίκτας, με τους Τούρκους να πληρώνουν το "καταστροφικό" τους 3ο δεκάλεπτο και γνωρίζουν τελικά την ήττα στην Ισπανία με 80-73, "βουλιάζοντας" μετά από αυτό το αποτέλεσμα, στην τελευταία θέση του ομίλου μαζί με τον ΠΑΟΚ, με τον οποίο ισοβαθμούν με ρεκόρ 3-6. Η Σαραγόσα στον αντίποδα ανέβηκε στο 5-4 και παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κάρλος Αλοθέν με 17 πόντους.

Δείτε τη βαθμολογία του τέταρτου ομίλου ΕΔΩ.