21.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Απογειώθηκε για την πρόκριση το Περιστέρι με “κυρίαρχο” τον Μορέιρα

Νίκη πρόκρισης πήρε το Περιστέρι κόντρα στη VEF Ρίγα, της οποίας επικράτησε με 71-64 μέσα στη Λετονία και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη χθεσινή (17/12) ήττα της Μπάμπεργκ, αφού πλέον έχει προβάδισμα δύο νικών έναντι των Γερμανών για την 4η προνομιούχο θέση του 3ου ομίλου.

Αποφασισμένοι να μην πέσουν θύμα έκπληξης κόντρα στην ουραγό του ομίλου μπήκαν στο ματς οι παίκτες του Περιστερίου και πήρα γρήγορα το προβάδισμα "χτυπώντας" μέσα από τη ρακέτα με τον Γιάνικ Μορέιρα. Παναγιώτης Βασιλόπουλος (15 π.) και Ουίλ Χάτσερ (15 π.) ήταν άξιοι συμπαραστάτες στο επιθετικό κομμάτι την ώρα που η άμυνα του Περιστερίου "έπνιγε" κάθε προσπάθεια αντίδρασης των γηπεδούχων, από τους οποίους πάλευε για όλους ο Λέστερ Μέντφορντ με το ημίχρονο να κλείνει με διψήφια διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων (44-30).

Η Ρίγα προσπάθησε να δώσει το δικό της ρυθμό στον αγώνα στο 3ο δεκάλεπτο, καθώς το Περιστέρι εμφάνισε δυσκολία στην επίθεση επιτρέποντας στους Λετονούς να μειώσουν, με τους Άρτουρ Κούρουτς (13 π.) και Γιάνις Μπλουμς (12 π.) να δίνουν τον τόνο. Ο Μορέιρα όμως συνέχισε να κάνει τα απολύτως απαραίτητα σε άμυνα και επίθεση κρατώντας της διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του αφού στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 54-46.  Οι πέντε αναπάντητοι πόντοι με τους οποίους ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο από πλευράς Περιστερίου επανέφερα και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, "κόβοντας" την όρεξη των γηπεδούχων για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τη Ρίγα να καταφέρνει απλά να μειώσει τη διαφορά στο τελικό 71-64.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Γιάνικ Μορέιρα σημείωσε "double - double" όντας πρώτος σκόρερ (19 π.) και πρώτος ριμπάουντερ του Περιστερίου, αφού μάζεψε 10 ¨σκουπίδια¨ σε 26 λεπτά συμμετοχής και αποτέλεσε αναμφίβολα το σημείο αναφοράς της νίκης των "κυανοκίτρινων", που βλέπουν την επιλογή που έκαναν πριν από ένα μήνα να τους δικαιώνει.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 11 κλεψίματα σε συνδυασμό με τα 15 λάθη στα οποία υπέπεσε η Ρίγα, αποτυπώνουν με τον καλύτερο τρόπο ότι η νίκη του Περιστερίου βασίστηκε κυρίως στην καλή άμυνα που έπαιξε από το πρώτο λεπτό στη Λετονία.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.