16.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Απόλλων Πάτρας-ΑΕΚ 89-79: Οι… αδιάφοροι Πατρινοί έβαλαν σε “μπελάδες” την “Ένωση” (vids)

Ο Απόλλων Πάτρας, παίζοντας πλέον χωρίς το άγχος της παραμονής, μιας και είναι και μαθηματικά υποβιβασμένος, έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση, η οποία θύμισε το παιχνίδι της κανονικής διάρκειας στην Πάτρα απέναντι στην ΑΕΚ. Συγκεκριμένα, οι πατρινοί επιβλήθηκαν με 89-79 της «Ένωσης» και έφτασαν τις 4 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα, σε 24 αγώνες. Απ' την άλλη, η ομάδα του Ηλία Ζούρου υποχώρησε στο 10-14 και μπήκε σε... μπελάδες μετά και τη νίκη του Λαυρίου επί του ΠΑΟΚ νωρίτερα.

Ο Απόλλων μπήκε με περισσότερη συγκέντρωση απ’ την ΑΕΚ στο παιχνίδι και, εκμεταλλευόμενος την ευστοχία του πίσω απ’ τα 6μ75 (3/5), πήρε προβάδισμα 8 πόντων (17-9) με τη συμπλήρωση 5:30 λεπτών αγωνιστικής δράσης, σε ένα σημείο που η «Ένωση» είχε υποπέσει σε 3 λάθη και οι πατρινοί σε κανένα. Η πρώτη διψήφια διαφορά για τον Απόλλωνα ήρθε λίγη ώρα αργότερα (7:37’) με τον Όσμπορν (21-10), ενώ το δεκάλεπτο έληξε στο 26-13.

Στην πρώτη επίθεση της 2ης περιόδου ο Μπλοντίν πήγε στο +15 την ομάδα του (28-13), όμως με ένα γρήγορο 0-5 σερί από Κουζέλογλου-Κουζμίνσκας η ΑΕΚ μείωσε σε 28-18, πριν ο Αμερικανός γκαρντ (που έφερε πολλές λύσεις απ’ τον πάγκο) ξανανεβάσει τη διαφορά στους 12 (30-18). Το παιχνίδι είχε γίνει για λίγη ώρα «Μπλοντίν εναντίον Κουζμίνσκας», με τους δύο παίκτες να… ρυθμίζουν τα πράγματα για τις ομάδες τους και την ΑΕΚ να καταφέρνει με κάρφωμα του Λιθουανού στο ανοιχτό γήπεδο να μειώνει σε 40-31. Και πάλι το σύνολο του Γιάννη Χριστόπουλου απομακρύνθηκε σε διψήφιες τιμές, με τους φιλοξενούμενους, όμως, να έχουν την τελευταία λέξη στο 1ο ημίχρονο και με καλάθι του Καράμπελα να «γράφουν» το 50-42.

Η εικόνα του αγώνα λίγο-πολύ παρέμεινε ίδια και στο 3ο δεκάλεπτο. Soft αμυντικά η ΑΕΚ, η οποία προσπάθησε αρκετές φορές να επιστρέψει, αλλά μάταια. Μάλιστα, ο Απόλλων κατάφερε να πάρει άλλες τρεις φορές προβάδισμα 15 πόντων (65-50, 68-53, 73-58), ενώ ο Όσμπορν έφτιαξε νέα μέγιστη τιμή διαφοράς, αυτήν των 17 του 75-58, το οποίο ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου. Σίγουρα, πάντως, το σημαντικότερο θέμα της «Ένωσης» ήταν η κατάσταση του Δημήτρη Αγραβάνη, ο οποίος αποχώρησε με πόνο στο χέρι στο 22:40’ και δε συνέχισε στο παιχνίδι.

Με την εκκίνηση του 4ου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πήγαν για πρώτη φορά στο +19, το οποίο διατήρησαν μέχρι και τα 7:50’ πριν το φινάλε (79-60). Εκεί η ΑΕΚ έβγαλε μια αντίδραση, κυρίως αμυντικά, βρίσκοντας σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και «τρέχοντας» ένα σερί 10-0 που έριξε τη διαφορά στους 9 ύστερα από πάρα πολλή ώρα (79-70). Στην αντεπίθεση των «κίτρινων» έβαλε τέλος ο Γκιουζέλης με τρίποντο στα 3:41’ πριν τη λήξη, κάνοντας το σκορ 82-70, ένα καλάθι το οποίο ουσιαστικά… έκρινε τον αγώνα, καθώς στα εναπομείναντα λεπτά δε μπόρεσαν να επανέλθουν οι φιλοξενούμενοι. Τελικό σκορ, λοιπόν, το 89-79, με τον Απόλλωνα να παίρνει μια νίκη χωρίς βαθμολογική σημασία, αλλά γοήτρου και την ΑΕΚ να μπαίνει σε… μπελάδες όσον αφορά τα play-offs.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Μπορεί η ΑΕΚ να ήταν καλύτερη σε αρκετές στατιστικές κατηγορίες (ασίστ, λάθη, κλεψίματα, πόντοι στον αιφνιδιασμό, πόντοι απ' τον πάγκο), παρ' όλα αυτά ο Απόλλων είχε σε καλύτερη μέρα τους παίκτες του. Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου μέτρησαν 101 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, με κορυφαίο τον «διπλό» Μπράουν (17 πόντοι, 15 ριμπάουντ, +29 PIR), ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 81.