28.4 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Απόλλων-Άρης 70-77: Έπαιξε με τη φωτιά (pic, vids)

Παρότι ο δείκτης δυσκολίας των πρώτων αγώνων της σεζόν ήταν υψηλός, το γεγονός ότι μπήκε με τρεις ήττες σε αυτήν, έκανε σχεδόν επιτακτική την ανάγκη της νίκης. Ο Άρης ήταν συνεπής και άνοιξε λογαριασμό επικρατώντας του Απόλλωνα στην Πάτρα, στο ματς που άνοιξε και την αυλαία της 2ης αγωνιστικής, με 77-70.

Ήταν μία νίκη που έμοιαζε προδιαγεγραμμένη με βάση τον τρόπο με τον οποίο εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης ξέφυγε ακόμη και με 18 πόντους. Προσαρμοσμένος πάνω στον Σταρκς και κλείνοντας διαρκώς την άμυνα του μέσα στη ρακέτα, ο Άρης έδωσε τα σουτ στον Απόλλωνα αλλά αυτός ήταν πολύ άστοχος. Έδειχνε ουσιαστικά ότι θα έφτανε εύκολα στη νίκη όμως για ένα ακόμη παιχνίδι έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο. Ο Απόλλων κατάφερε να γίνει απειλητικός μειώνοντας στους τέσσερις στο τελευταίο δίλεπτο όμως ο Άρης κράτησε τη νίκη.

Η άμυνα λοιπόν ήταν έδωσε από νωρίς το πάνω χέρι στον Άρη. Όταν όμως ο Απόλλων μείωσε μετά από ώρα σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά, ο Ρόμπερτ Γκάλινατ τον κράτησε και ο Σλαφτσάκης με καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ, τον έβγαλε από τη δύσκολη θέση.

Εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι ο Απόλλων μπήκε στο παιχνίδι με 1/7 σουτ εντός πεδιάς, ο Άρης προηγήθηκε λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου μέσα από ένα σερί 11-0, με 16-4. Οι γηπεδούχοι με τον Σταρκς να μην βρίσκει ρυθμό, είχαν μεγάλες δυσκολίες στην επίθεση τους πηγαίνοντας σε ατομικές ενέργειες. Η είσοδος του Μουράτου έδωσε ενέργεια στον Απόλλωνα που όμως πήγαινε σχεδόν κατά κανόνα σε επιλογές από μακριά (2/9 τρίποντα). Έτσι ο Άρης διατήρησε τον έλεγχο (13-23 στο 10’).

Ο Χάρελ ερχόμενος από τον πάγκο έδωσε μερικές καλές άμυνες και ο Άρης έχτισε ένα προβάδισμα 18 πόντων στο 14’, προηγούμενος με 32-14 αφού η ομάδα της Πάτρας συνέχισε να αγκομαχά στην επίθεση, απέναντι στην προσαρμοσμένη άμυνα του Άρη στον Σταρκς. Ο Αμερικανός σημείωσε το πρώτο του καλάθι και έπειτα από πέντε άστοχα σουτ, στο 17ο λεπτό και αυτό εξηγεί σε μεγάλο βαθμό τη χαμηλή επιθετική επίδοση του Απόλλωνα που πάντως κατάφερε με τη σταθερή καλή απόδοση του Ουάσινγκτον (16 πόντους με 5/8 σουτ) να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου στους οχτώ (35-43).

Παρότι φορτώθηκε με τρίτο φάουλ ο Μποχωρίδης, ο Άρης συνέχισε να βάζει τους όρους του αγώνα. Με δύο τρίποντα από τον Τολιόπουλο και τον Γκάλινατ έκανε ένα σερί 12-4 μέσα από το οποίο ξέφυγε με 55-39 (στο 24’) όμως ο Απόλλων με τον Σταρκς να παίρνει καλύτερες αποφάσεις, μείωσε στους 10 (49-59 στο 28’). Δεν μπορούσε όμως να βάλει περισσότερη πίεση στον Άρη που μέσα από ωραίες ενέργειες του Καρ ξέφυγε ξανά (50-63 στο 30’).

Το πρώτο τρίποντο του Σταρκς στο ματς επέτρεψε στον Απόλλωνα να μειώσει μετά από τουλάχιστον 20-25 λεπτά, κάτω από τους 10 πόντους (58-67 στο 33’). 3,5 λεπτά πριν το τέλος τίποτα δεν μπορούσε να θεωρηθεί δεδομένο αφού ο Άρης έβγαλε κούραση και περίμενε σχεδόν τα πάντα από τον Γκάλινατ (63-71). Ο Απόλλων μείωσε μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο στους τέσσερις (69-73) με δύο διαδοχικά τρίποντα από Ουάσινγκτον και Γκιουζέλη. Στα 39’’ με βολή του Αμερικανού, μετά από τεχνική ποινή στον Χάρελ έκανε το 70-75, όμως ο Όσμπορν έστειλε στο σίδερο την μπάλα στις δύο βολές που ακολούθησαν. Είχε προηγηθεί ένα καθοριστικό καλάθι του Σλαφτσάκη μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Γκάλινατ έδωσε λύσεις σε κρίσιμες στιγμές, Καρ, Τολιόπουλος, Σανόγκο και Μποχωρίδης είχαν καλές στιγμές όμως καθοριστικός για τον Άρη μπορεί να θεωρηθεί ο Διαμαντής Σλαφτσάκης. Απόντος του Μπλούμπεργκς, ο έμπειρος φόργουορντ έμεινε για 23 λεπτά στο παρκέ προσφέροντας λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αποκορύφωμα το επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι τη στιγμή που ο Απόλλων μείωσε στους τέσσερις.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Άρης δεν επέτρεψε στον Απόλλωνα να ξεφύγει σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασε στη νίκη μέσα από την άμυνα του. Κράτησε τον Απόλλωνα στους 70 πόντους δίνοντας του τα τρίποντα (35) αφού έκλεινε στη ρακέτα του. Οι νικητές πήραν τα ριμπάουντ (+8) και εκτέλεσαν καλύτερα στα δίποντα (55%).

Photo Credits: Eurokinissi