27.1 C
Δευτέρα, 23 Σεπτεμβρίου, 2024

Μακάμπι-Μονακό 95-84: Ουίλμπεκιν, η ψυχή του πάρτι (vids+pic)

Η Μακάμπι τίμησε σήμερα (17/11) δύο θρύλους της, με τον Όντεντ Κάτας και τον Ντορόν Σέφερ να βλέπουν τις φανέλες τους να σηκώνονται στον ουρανό του Τελ Αβίβ και οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν τους απογοήτευσαν, με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να είναι εγγυητής στην νίκη με 95-84 επί της Μονακό, που ανεβάζει την ομάδα στο 7-3 και την κρατά στα υψηλά πατώματα της Ευρωλίγκα, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την οριακή ήττα στη Μόσχα.

Με «μάχη»... διδύμων ξεκίνησε το ματς, έχοντας Ουίλμπεκιν-Ουίλιαμς στη μία πλευρά και Βέστερμαν-Μοτεγιούνας στην άλλη και, μετά την αρχική ισορροπία (12-12 στο 6'), ο πρώτος συνέχισε να δείχνει πως βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα, κάνοντας τη διαφορά (26-19). Ο Ντιαλό για ακόμη μια φορά έπαιξε το ρόλο του «παράγοντα Χ» για τη Μονακό, με τον Μπέικον να έχει τον ίδιο ρόλο ως συμπαραστάτης του Χολ και τους Μονεγάσκους να αποκτούν εκείνοι τον έλεγχο, πηγαίνοντας προηγούμενοι στα αποδυτήρια με τρίποντο του Μπέικον στη λήξη (41-44).

Ο Ουίλμπεκιν ήταν απολαυστικός και οι Ισραηλινοί πήραν ξανά τα ηνία του παιχνιδιού με τις παράλληλες «μάχες» του Ζίζιτς στη ρακέτα (55-49 στο 25'), όπως ο Μπέικον δεν άφηνε το παιχνίδι να ξεφύγει για τους φιλοξενούμενους και έφερε ξανά το ματς σε ισορροπία, προτού μία βολή του Ουίλμπεκιν τις χωρίσει στο 62-61 της τρίτης περιόδου. Ο Ρέινολντς και ο Νάναλι ανέλαβαν να στηρίξουν τον ηγέτη της Μακάμπι στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να έρθει ένα σημαντικό προβάδισμα οκτώ πόντων στα 2.5 λεπτά για τη λήξη και το τάιμ άουτ του Μίτροβιτς (84-76), που δεν έφερε κάποια αλλαγή, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν με θρίαμβο (95-84).

Δεκάλεπτα: 26-19, 41-44, 62-61, 95-84

ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΜΠΟΥΜ: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν μπορεί να γίνει από τους πιο φονικούς παίκτες, όταν είναι στη μέρα του. Το απέδειξε σε αυτό το ματς, με τα νούμερα να μιλούν μόνα τους: 37 πόντοι με 7/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 5/6 βολές, δύο ριμπάουντ, οκτώ ασίστ, δύο κλεψίματα και μόνο ένα λάθος σε 33 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μονακό έχασε με 11 πόντους παρά τις 13 παραπάνω κατοχές της (9-15 επιθετικά ριμπάουντ και 13-9 λάθη). Σε αυτό ευθύνονται τα εξαιρετικά ποσοστά της Μακάμπι με 52.6% στα δίποντα και 47.8% στα τρίποντα έναντι 43.1% και 32.1% αντίστοιχα για τους Μονεγάσκους.