15.3 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Σταμάτησε τον Σμιθ και με αμυντικό μπλόκο πανηγύρισε ο Ηρακλής (vids)

Ο Ηρακλής γίνεται η πρώτη ομάδα που πανηγυρίζει νίκη για το πρωτάθλημα της Basket League το 2021, αλλά για να συμβεί αυτό, και να έρθει το τελικό 73-69 , έπρεπε το συγκρότημα του Αστέριου Καλύβα να σταματήσει τον εξαιρετικό Σμιθ, και να δεχθεί μόλις 22 πόντους στα τελευταία 17 λεπτά της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του coach Καλύβα στον πάγκο του «γηραιού», ο οποίος κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη στο Ιβανώφειο μετά τις 18 Νοεμβρίου, και να βλέπει πλέον το ρεκόρ του στο 5-5. Οι Θεσσαλοί από την πλευρά τους τα περίμεναν όλα από τον Σμιθ, ο οποίος σταμάτησε στους 31 πόντους, αλλά από τη στιγμή που κουράστηκε, δεν έδειξαν να έχουν άλλες λύσεις, και πλέον με την σειρά τους βρίσκονται στο 2-7.

Η αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής, και η πρώτη για το 2021 ήταν συναρπαστική, με τα μεγάλα σερί να ήταν αυτά που κυριάρχησαν στη διάρκεια του. Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ δυνατά, φτάνοντας στο 7-0, για να δει την Λάρισα να πετυχαίνει ένα επιμέρους σκορ 14-2, και να φτάνει στο 14-9 στο 8', έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Σμιθ και Μπράουν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με 21-19, αλλά μην μπορώντας να σκοράρουν έξω από τα 6,75 (είχαν 0/8 στο ημίχρονο) βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ, ενώ ο Σμιθ ένιωθε ασταμάτητος, πετυχαίνοντας 10 συνεχόμενους πόντους, βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στο 39-29 στο ημίχρονο, με τον ίδιο να έχει 20 πόντους με 6/7 σουτ εντός παιδιάς και η Λάρισα 8/16 τρίποντα.

Φουριόζος ξεκίνησε ο έμπειρος Αμερικάνος γκαρντ και στην τρίτη περίοδο, και έχοντας 5/5 τρίποντα και 26 πόντους, είδε την διαφορά να φτάνει στο +14 (45-31) στο 23', αλλά κάπου εκεί το παιχνίδι άλλαξε. Ο Αστέριος Καλύβας άρχισε μια σκυταλοδρομία παικτών στο μαρκάρισμα του, ο Μπόουλιν μετά από 9 άστοχα τρίποντα του Ηρακλή, ευστόχησε σε 2 μαζεμένα, και έτσι το σκορ έπεσε στο 41-45 μέσα σε 35 δευτερόλεπτο, σημείο κλειδί για την ψυχολογία της αναμέτρησης. Ο Χάτσε με προσωπικό του κρεσέντο, αφού αρχικά ισοφάρισε σε 53-53 στο 29', έδωσε το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα, ενώ ο Σάικς με τρίποντο στο 31' ανέβασε την διαφορά στο +9 (63-54). Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε σκληρό, ενώ ο Σπυρόπουλος μετά από δημιουργία του Μπράουν μείωσε σε 63-62 στο 36', με τους γηπεδούχους να βγάζουν ως άσο από το μανίκι τους τον Σχίζα. Ο 32χρονος φόργουορντ με πέντε προσωπικούς πόντους, πέτυχε το 72-67 στο 1'22'', και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Χάνλαν, Χάτσερ αλλά και η αμυντική προσήλωση του Αστέριου Καλύβα

Η αλήθεια είναι ότι ο νεοφερμένος τεχνικός του Ηρακλή το δούλεψε πολύ το παιχνίδι, άλλαξε πολλές άμυνες, και παίκτες πάνω στον Σμιθ αλλά και στα ατού των Θεσσαλών και δικαιώθηκε, κάτι που φάνηκε στο πόσο κατάκοπος έφυγε από το παρκέ ο Αμερικανός σκόρερ της Λάρισας. Ο Ολιβιέ Χάνλαν ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους με 8/16 σουτ και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ουίλιαμ Χάτσερ είχε 17 πόντους με 5/15 σουτ, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Πολύ μόνος ο Σμιθ, θέμα με Μπέρι

Ο Τζέρι Σμιθ ήταν πολύ μόνος, και μπορεί να πέτυχε 31 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στα τελευταία 14 λεπτά, παρά μόνο το τελευταίο καλάθι στην εκπνοή. Ο 33χρονος Αμερικάνος γκαρντ είχε 10/15 σουτ με 6/7 τρίποντα , 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Αρνητικός ο Μπράντον Ρας με 3 πόντους και 0/9 σουτ, ενώ ο Νίκος Παπανικολόπουλος έστειλα στα αποδυτήρια στο τέλος της τρίτης περιόδου τον Ντάβιον Μπέρι.